| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przyspieszyć amortyzację

Jak przyspieszyć amortyzację

Kiedy stosować amortyzację jednorazową? Jak najkorzystniej amortyzować nowe środki trwałe? Kiedy stosować indywidualne stawki amortyzacyjne? Jak najszybciej zamortyzować firmowe komputery? Kiedy auto amortyzować według wyższej stawki? Jak amortyzować inwestycje w obcych obiektach?

Jak amortyzować inwestycje w obcych obiektach
 
Podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych. W przypadku inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Jeśli inwestycja dotyczy innych środków trwałych, to minimalny okres jej amortyzacji ustala się na opisanych wyżej zasadach przewidzianych dla ulepszonych i używanych środków trwałych.
PRZYKŁAD 1
W prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej wykorzystuję budynek (warsztat). Został on zbudowany i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w 1995 roku. W 2005 roku dokonałem rozbudowy warsztatu. Czy mogę zwiększyć stawkę amortyzacyjną z 2,5 na 10 proc. (przewidzianą dla budynków ulepszonych)?
Nie. Zasady stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla używanych i ulepszonych środków trwałych zawarte są w art. 22j ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Jednak budynek opisany w przykładzie nie spełnia definicji ulepszonego środka trwałego, od którego można dokonywać przyspieszonej amortyzacji. Środki trwałe uznaje się za ulepszone, jeżeli:
• w przypadku budynków – przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej,
• w przypadku pozostałych środków trwałych – jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 20 proc. wartości początkowej.
Powyższe definicje stanowią wyraźnie, że aby zastosować przyspieszoną amortyzację, wydatki muszą zostać poniesione przed wprowadzeniem środka trwałego do ewidencji.
PRZYKŁAD 2
Pan Tomasz od marca 1997 r. jest właścicielem budynku garażowo-magazynowego. Obecnie planuje on wykorzystanie tego budynku w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Czy wpisując budynek do ewidencji będzie mógł skorzystać z przyspieszonej metody amortyzacji ze względu na to, że jest to używany środek trwały?
Budynki uważa się za używane, jeśli podatnik jest w stanie wykazać, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Oznacza to, że na uznanie budynku za używany nie ma wpływu okres jego użytkowania przez podatnika – uwzględnia się jedynie czas eksploatacji przez poprzednich właścicieli. W sytuacji opisanej w pytaniu ważne jest więc ustalenie, czy budynek był eksploatowany przed marcem 1997 r. i czy trwało to dłużej niż 60 miesięcy.
Jeżeli okazałoby się, że budynek nie spełnia kryteriów przewidzianych dla używanych środków trwałych, to być może możliwe będzie zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej ze względu na jego ulepszenie. Będzie to możliwe, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na jego ulepszenie stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
 
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »