| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować zeznanie CIT-8

Jak przygotować zeznanie CIT-8

31 marca mija termin złożenia zeznania rocznego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa) przewiduje szereg zwolnień dotyczących podmiotów przeznaczających dochody na określone cele. Duża część tych zwolnień obowiązuje do końca tego roku. Istota tych zwolnień polega na tym, iż dochód korzysta ze zwolnienia, jeżeli jest przeznaczony na cele preferowane przez ustawę. Sam fakt przeznaczenia dochodu te cele skutkuje, iż jest on zwolniony od podatku. Podatnik traci jednak prawo do korzystania z tego zwolnienia, gdy dochód pierwotnie przeznaczony na ww. cele wydatkuje następnie na inne cele. Ustawa dodatkowo przewiduje, iż zwolnienie ma zastosowanie także, gdy dokonano wydatków na nabycie środków trwałych służących bezpośrednio realizacji ww. celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
Przechodząc do sposobu sporządzenia deklaracji CIT-8 przez ww. podatników, wskazać należy, iż podatnicy ci mają obowiązek wykazać w poz. 36 tej deklaracji dochody wolne od podatku. Jest to ta sama kwota, jaka została wykazana w poz. 17 informacji CIT-8/O. Wypełniając deklarację CIT-8, podatnicy korzystający ze wskazanego wyżej zwolnienia powinni pamiętać o właściwym określeniu kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z ustawą przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się dochodu wolnego od podatku oraz kosztów uzyskania tego dochodu. W deklaracji CIT-8 w poz. 29 należy wobec tego wykazać koszty stanowiące koszty zyskania przychodów. Będą to te koszty, które nie są związane z dochodami wolnymi od podatku. Pozostałe koszty nie powinny być wykazywane w deklaracji CIT-8. Wykazanie kosztów związanych z dochodem wolnym od podatku doprowadziłoby do bezpodstawnego obniżenia dochodu wykazywanego w poz. 34 zeznania rocznego.
Ustawa zawiera szczegółowe postanowienia, pomocne we właściwym określeniu kwot kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zasada podziału kosztów ma zastosowanie również, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest z niego zwolniona.
Jak zostało to już wskazane w deklaracji CIT-8 są wykazywane dochody wolne od podatku, natomiast nie są wykazywane koszty związane z tymi dochodami, jako że ustawa wyłącza te koszty z kategorii kosztów uzyskania przychodów. W deklaracji CIT-8 nie są natomiast wykazywane te wszystkie otrzymane przez podatnika wartości, które są ustawowo wyłączane z kategorii przychodów podatkowych. Nie wykazuje się także przychodów z tytułu dywidend wypłacanych przez polskie spółki. W związku z tym nie wykazuje się w deklaracji CIT-8 kosztów związanych z ww. wartościami oraz przychodami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK