| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować zeznanie CIT-8

Jak przygotować zeznanie CIT-8

31 marca mija termin złożenia zeznania rocznego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Dokumentacja sporządzana przez podatnika
 
Standardowym formularzem składanym w urzędzie skarbowym przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jest zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8. Poza deklaracją podatkową podatnicy powinni złożyć również inne dokumenty. I tak podatnicy, którzy zgodnie z ustawą o rachunkowości zobowiązani są do sporządzenia sprawozdania finansowego, mają obowiązek przekazać to sprawozdanie do urzędu skarbowego w terminie 10 dni od daty jego zatwierdzenia. Jeśli sprawozdanie finansowe obowiązkowo podlega badaniu przez biegłego rewidenta, istnieje obowiązek załączenia do sprawozdania finansowego opinii i raportu z badania. Podatnicy prowadzący działalność w formie spółki są również zobowiązani przekazać odpis uchwały zgromadzenia wspólników lub udziałowców zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej sporządzonych zgodnie z wymogami stawianymi przez tę ustawę. W przypadku podatników, których sprawozdania podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, konieczne jest również sporządzenie sprawozdania z przepływu środków pieniężnych.
Podatnicy, którzy prowadzą działalność na terenie kilku gmin, mają obowiązek złożyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego informację niezbędną do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych CIT-ST wraz z informacją o zakładach (oddziałach) – CIT-ST/A. Podatnicy od 2004 roku nie muszą już dokonywać kalkulacji udziałów w podatku poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Rozliczenia dokonuje naczelnik urzędu skarbowego na podstawie danych zawartych w przesłanej przez podatnika informacji.
Obowiązek złożenia takiej informacji ciąży również na podatkowej grupie kapitałowej. Informacje wraz z zeznaniem rocznym złoży spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową.
Nie wszyscy jednak podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają obowiązek składać zeznanie roczne o osiągniętych dochodach czy poniesionej stracie. Obowiązku takiego nie mają co do zasady podmioty w pełni zwolnione z podatku dochodowego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dotyczy to między innymi jednostek budżetowych, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych utworzonych i działających na podstawie odrębnych przepisów. Warto jednak podkreślić, że gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych korzystające ze zwolnienia również zobowiązane są do złożenia zeznania rocznego.
Obowiązku złożenia zeznania rocznego nie mają również kościelne osoby prawne w zakresie dochodów z niegospodarczej działalności statutowej oraz Polski Związek Działkowców zwolniony z podatku dochodowego w zakresie działalności statutowej na podstawie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych.
NA CO UWAŻAĆ PRZY WYPEŁNIANIU ZEZNANIA CIT
Wypełniając zeznanie roczne, podatnik powinien podać informacje, czy był zobowiązany do sporządzenia dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi i podmiotami z siedzibą na terenie lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Dlatego też podatnik powinien dokonać analizy transakcji za cały 2005 rok i sprawdzić, czy w jego przypadku nie powstał obowiązek sporządzenia takiej dokumentacji. Na żądanie organu podatkowego podatnik zobowiązany jest przedstawić dokumentację w ciągu siedmiu dni. To bardzo krótki okres. Dlatego lepiej na bieżąco, zaraz po zamknięciu roku podatkowego, przygotować wymaganą dokumentację, aby uniknąć negatywnych skutków podatkowych w przyszłości.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK