| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować zeznanie CIT-8

Jak przygotować zeznanie CIT-8

31 marca mija termin złożenia zeznania rocznego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Minister finansów rozporządzeniem z 21 grudnia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 257, poz. 2156) wprowadził nowe formularze CIT-2 (wersja 17) i CIT-8 (wersja 20). W związku ze stosunkowo częstymi zmianami przepisów w tym zakresie podatnicy mogą napotkać pewne problemy przy ustaleniu formularza właściwego w chwili obecnej dla bieżącego lub mijającego roku podatkowego.
Podatnicy, których rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia 2006 roku albo później, składają formularze CIT-2 (17) oraz CIT-8 (20) według nowego wzoru. Podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2006 roku, ale zakończy się po tym dniu, składają dotychczas obowiązujące druki CIT-2 (16), ale najnowsze druki zeznań rocznych CIT-8 (20). Powyższe zagadnienie reguluje par. 2 cyt. rozporządzenia.
Podatnicy, których rok podatkowy trwał od 1 stycznia do 31 grudnia 2005 roku, składają formularze ustalone rozporządzeniem ministra finansów z dnia 20 grudnia 2004 roku w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2004 r. nr 279 z późn. zm.), a zatem CIT-8 (19). Ci zaś podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2005 roku, a zakończył się 31 grudnia 2005 roku, składają formularze według wzoru ustalonego rozporządzeniem ministra finansów z 17 grudnia 2002 roku, czyli CIT-8 (18). Ta regulacja wynika z kolei z par. 2 znowelizowanego rozporządzenia ministra finansów z dnia 20 grudnia 2004 roku.
Nowy formularz CIT-2 (20) różni się nieco od poprzedniej wersji. Przede wszystkim w związku z możliwością zawarcia porozumień w sprawach ustalenia cen transakcyjnych dodano poz. 26 dotyczącą załączonego sprawozdania o realizacji porozumienia zawartego przez podatnika. Znika również załącznik CIT-S dotyczący Specjalnych Stref Ekonomicznych. W części E przeniesiono część „podstawa opodatkowania” przed część „kwoty zwiększające podstawę opodatkowania”. W związku z nowymi odliczeniami – ulga na nowe technologie oraz ulga sportowa – dodano w tej części stosowną rubrykę (odliczenie i doliczenie w związku z utratą prawa do odliczenia). Zakres kwot zwiększających podstawę opodatkowania zmniejszył się również o kwoty związane z nieobowiązującym już odliczeniem dotyczącym organizacji społecznych, zawodowych i politycznych (art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Z części J usunięto również dane osoby odpowiedzialnej za podanie wymaganych danych, gdyż zakres obowiązków i odpowiedzialności takiej osoby nie jest regulowany przez prawo podatkowe czy karne skarbowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK