| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulgi podatkowe obowiązujące w 2006 roku

Ulgi podatkowe obowiązujące w 2006 roku

Zlikwidowano większość intratnych ulg i odliczeń. Z części z nich można jednak nadal korzystać. Pojawiły się też nowe ulgi: sportowa, na nianie i innowacyjna. Ostatnia przeznaczona jest tylko dla przedsiębiorców.

Ulga na internet
 
W ramach ulgi internetowej można odliczyć od dochodu wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci internet w mieszkaniu czy domu będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ulga jest limitowana do wysokości 760 zł. Podstawą odliczenia jest faktura na imię i nazwisko podatnika. Pamiętajmy, że są to tylko wydatki na użytkowanie internetu. Odliczeniu nie będzie podlegać opłata instalacyjna, wydatki na sprzęt komputerowy, modem czy naprawy.
Limit jest ograniczony kwotowo, ale jest indywidualny. Jeżeli jednak z internetu korzystają małżonkowie, to mogą dokonywać odliczenia każdy w ramach własnego limitu, ale do odliczenia na fakturze muszą znaleźć się dane męża i żony. Jeżeli za 2006 rok podatnik chce skorzystać z odliczenia dotyczącego internetu wraz ze współdomownikami, trzeba zadbać albo o odrębne faktury na imiona wszystkich podatników, albo zbiorczą fakturę wystawioną na wszystkich, którzy chcą skorzystać z ulgi.
WAŻNE
Jeżeli faktura jest wystawiana na inne usługi np. telefoniczne czy telewizji kablowej, kwota dotycząca usług internetowych może być podana netto. Podatnik może jednak odliczyć kwotę brutto za internet. W tym celu kwotę netto trzeba przemnożyć przez 122 proc. Otrzymany wynik można odliczyć w ramach ulgi.
 
Darowizna kościelna
 
Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym. Podatnik może o całą kwotę darowizny pomniejszyć dochód wykazany w zeznaniu rocznym. Pamiętajmy, że darowizny kościelne mogą być przekazywane tylko na działalność charytatywno-opiekuńczą, w odróżnieniu od darowizn limitowanych, których przeznaczenie to kult religijny.
Przy rozliczeniu za 2005 rok wystarczy pokwitowanie wystawione przez obdarowanego. W ciągu 2 lat od ufundowania darowizny podatnik musi postarać się o sprawozdanie z jej wydatkowania.
Od 1 stycznia 2006 r., chcąc odliczyć darowiznę kościelną, trzeba będzie posiadać dowód wpłaty na konto obdarowanego i wykazać dane obdarowanego w zeznaniu rocznym. W zeznaniu za 2006 rok podatnicy będą obowiązani wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Z ustawy jasno też wynika, że za darowizny kościelne nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek, tzw. 1 proc.
 
Darowizny z limitem
 
W przypadku darowizn limitowanych nie zmienia się nic. Nadal niezbędne jest, aby darowizna była przekazana na dwie kategorie celów. Pierwszą z nich są cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, przekazane organizacjom pożytku publicznego, które je realizują. Drugim są cele kultu religijnego.
Limit odliczenia w 2006 roku się nie zmienił i wynosi do 6 proc. dochodu. Jest to limit łączny dla wszystkich darowizn przekazanych przez podatnika. Podatnik, który obdarował kilka organizacji pożytku publicznego i przekazał pieniądze na cele kultu religijnego, musi je zsumować i sprawdzić, czy nie przekraczają one kwoty odpowiadającej 6 proc. dochodu. Tylko gdy kwota darowizn jest mniejsza lub równa 6 proc. dochodu, można odliczyć całość.
Pamiętajmy, że od dawna odliczeniu nie podlegają już darowizny na rzecz osób fizycznych.
To samo wyłączenie dotyczy osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Takie darowizny nie będą podlegały odliczeniu.
Limitowane darowizny pieniężne musi potwierdzać dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Tak jak w zeznaniu za 2005 również w zeznaniu za 2006 podatnik będzie miał obowiązek ujawnienia w załączniku PIT/O zeznania danych dotyczących darowizny. Trzeba w nim wykazać dokładne dane obdarowanego, zwłaszcza nazwę i adres. Znów będzie chodzić o kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Również za darowizny limitowane nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek, tzw. 1 proc.
Darowizny rzeczowe muszą być potwierdzone dokumentem, z którego wynika wartość darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK