| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulgi podatkowe obowiązujące w 2006 roku

Ulgi podatkowe obowiązujące w 2006 roku

Zlikwidowano większość intratnych ulg i odliczeń. Z części z nich można jednak nadal korzystać. Pojawiły się też nowe ulgi: sportowa, na nianie i innowacyjna. Ostatnia przeznaczona jest tylko dla przedsiębiorców.

Ulga sportowa
 
Od 1 stycznia 2006 zaczęła obowiązywać tzw. ulga sportowa. Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Limit ulgi to nie więcej niż 10 proc. dochodu. Ulga sportowa nie przewiduje konkretnego sposobu dokumentacji. W związku z tym należy uznać, że dowodem potwierdzającym prawo do ulgi będzie każdy dokument potwierdzający wydatek. Odliczeniu w ramach ulgi podlegają tylko wydatki na działalność klubów sportowych. Mogą to być zwłaszcza opłaty za zajęcia sportowe, basen, treningi, bilety na mecze. W ramach ulgi nie odliczymy jednak wydatków na sprzęt sportowy kupowany na potrzeby osobiste.
WAŻNE
Przepisy dotyczące ulgi sportowej zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.
 
Ulga na nianie
 
Kolejna nowa i kontrowersyjna ulga to tzw. ulga na nianie. Pozwala ona na odliczenie od podatku składek na ZUS opłacanych od pomocy domowych i niań. Prawo do odliczenia przysługuje jednak tylko osobie prowadzącej gospodarstwo domowe, która zgodnie z przepisami o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawarła umowę aktywizacyjną z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym. Takiemu podatnikowi, który w związku z tym poniósł z tego tytułu wydatki z własnych środków na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne, przysługuje odliczenie od podatku. Niestety dopiero po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania tej umowy.
To nie wszystkie warunki, jakimi obwarowana jest ulga. Odliczenie przysługuje pod warunkiem, że zawarta umowa aktywizacyjna została zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy, a fakt jej zawarcia został potwierdzony zaświadczeniem. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez osobę prowadzącą gospodarstwo domowe z tytułu opłacenia z własnych środków składek na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Odliczenia dokonuje się dopiero w zeznaniu, składanym za rok podatkowy, w którym upłynął okres trwania umowy aktywizacyjnej. Wydatki muszą być udokumentowane dowodami stwierdzającymi ich poniesienie i nie mogą być odliczone od podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ulga na nianie jest mało opłacalna i wiążą się z nią dodatkowe obowiązki. Przede wszystkim oprócz składek osoba zatrudniona będzie musiała zapłacić podatek. Ten ciężar zapewne poniesie pracodawca, a odliczeniu podlegają tylko składki i to tylko część zapłacona z kieszeni podatnika. Ponadto podatnik jako płatnik jest zobowiązany do obliczania i odprowadzania tego podatku co miesiąc i składania miesięcznych deklaracji, a w końcu do wystawienia rocznej informacji i przesłania jej osobie zatrudnionej oraz fiskusowi.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK