| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

1 kwietnia 2006 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Po raz kolejny zostały w nim przedłużone zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych dla określonych kategorii podatników. Zwolnienia obowiązują do końca roku. Część podatników będzie musiała jednak zainstalować kasy przed 1 września. I to bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Kto musi mieć kasę fiskalną od 1 września
 
Niektórzy podatnicy zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 51, poz. 375) zobowiązani będą rozpocząć ewidencję za pomocą kas fiskalnych bez względu na obrót już od września 2006 roku. W nowym rozporządzeniu powtórzono przepis obowiązujący w starym rozporządzeniu, który wyłączał ze zwolnień od obowiązku ewidencjonowania (bez względu na obrót) sprzedaż gazu płynnego, usługi przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej (poza tymi, które są zwolnione na podstawie załącznika do rozporządzenia) oraz usługi przewozu osób i ładunków taksówkami. Oznacza to, że podatnik, który rozpoczyna działalność w zakresie wspomnianych usług czy sprzedaży gazu płynnego, od razu ewidencjonuje obrót za pomocą kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie dodatkowo wprowadza kolejne grupy podatników, które muszą od początku ewidencjonować obrót poprzez kasy rejestrujące. Jednocześnie dano tym podatnikom czas na przygotowanie się do wprowadzenia kas. Określono, że przepisy, które wprowadzają bezwzględny obowiązek stosowania kas dla nowych grup podatników, wchodzą w życie 1 września 2006 r. Ponadto każdy podatnik, który zacznie działalność gospodarczą po 1 września 2006 r. w zakresie dostawy towarów objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania, będzie musiał zainstalować kasę przed rozpoczęciem działalności firmy.
KTO WPROWADZA KASY OD WRZEŚNIA 2006 ROKU
Od 1 września 2006 r. rejestracja obrotu przy zastosowaniu kasy bezwzględnie obwiązuje przy dostawie:
• silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3),
• sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32),
• sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (ex PKWiU 33.40.3),
• wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT,
• nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.
 
Projekt skorygowany
 
W tym miejscu należy wspomnieć, że w projekcie rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Ministerstwo Finansów nosiło się z zamiarem wprowadzenia od 1 września bezwzględnego obowiązku ewidencjonowania poprzez kasy dla jeszcze dwóch grup podatników.
Proponowano, aby obowiązek ewidencjonowania przez kasę wprowadzić przy świadczeniu usług w zakresie obsługi i napraw pojazdów mechanicznych (ex PKWiU50.2), z wyjątkiem usług:
• których cena nie obejmuje zużycia lub wymiany lub z którymi nie jest związana dostawa: silników, części i akcesoriów
• samochodowej pomocy drogowej.
Proponowano też wprowadzenie kas przy dostawie artykułów gospodarstwa domowego (PKWiU 29.7). Jednak po krytycznych opiniach prasowych między innymi po artykułach w Gazecie Prawnej resort finansów odstąpił od tego zamiaru. W związku z tym do 2006 roku nie będzie bezwzględnego obowiązku posiadania kas w warsztatach samochodowych czy sklepach ze sprzętem AGD.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK