| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

1 kwietnia 2006 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Po raz kolejny zostały w nim przedłużone zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych dla określonych kategorii podatników. Zwolnienia obowiązują do końca roku. Część podatników będzie musiała jednak zainstalować kasy przed 1 września. I to bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Zwolnienie dla obrotu
 
W nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących pozostawiono zasadę zwolnienia ze stosowania ewidencji kasowej dla podatników, którzy nie przekroczyli określonej wysokości obrotu. Dla podatników, którzy rozpoczęli działalność w latach poprzednich, czyli przed 2006 rokiem, limit obrotu wynosi 40 000 zł, a dla podatników rozpoczynających działalność w 2006 roku – limit wynosi 20 000 zł. Do 31 grudnia 2006 roku zwolnieni są więc podatnicy, u których kwota obrotu nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Należy zauważyć, że dotyczy to obrotu, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, czyli obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Dla takich podmiotów obowiązek rozpoczęcia ewidencji kasowej powstaje po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło (w trakcie 2006 roku) przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł.
Inny limit obrotu przysługuje dla podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2006 roku. Do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników rozpoczynających sprzedaż w 2006 roku, z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł. Zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.
WAŻNE
W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres).
 
Czynności z załącznika
 
Oddzielne zwolnienie przysługuje dla sprzedaży towarów i usług określonych w załączniku do rozporządzenia. W porównaniu z załącznikiem określonym w starym rozporządzeniu nie wprowadzono wielu poprawek. W niektórych jednak przypadkach są to dość istotne zmiany, które dopuszczają płatność w formach bezgotówkowych. Do 31 grudnia 2006 r. zostały zwolnione tak jak w poprzednim rozporządzeniu usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach. Dodatkowo jednak dodano tutaj możliwość przyjmowania w systemie bezobsługowym należności w innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Podobnie zwolniona, tak jak dotychczas, jest dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów bezwzględnie podlegających ewidencji. W poprzednim jednak rozporządzeniu określono, że zwolnienie to się stosuje do towarów, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. W obecnym rozporządzeniu wykreślono wyłączenie w formie płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową.
Należy pamiętać, że w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK