| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

1 kwietnia 2006 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Po raz kolejny zostały w nim przedłużone zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych dla określonych kategorii podatników. Zwolnienia obowiązują do końca roku. Część podatników będzie musiała jednak zainstalować kasy przed 1 września. I to bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Ewidencja kartowiczów
 
Bez zmian pozostały w nowym rozporządzeniu zwolnienia określone dla podatników opodatkowanych kartą podatkową. Nadal więc niektóre rodzaje działalności gospodarczej wykonywanej przez podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej korzystają ze zwolnienia terminowego, tym razem do 31 grudnia 2006 r. Warunkiem jednak przy niektórych rodzajach działalności opodatkowanej w tej formie jest to, aby były wykonywane bez zatrudniania pracowników, z wyjątkiem małżonka. Tak jak to było do tej pory, zwolnienie dla kartowiczów nie ma zastosowania, jeśli wcześniej powstał obowiązek ewidencjonowania. W przypadku zrzeczenia się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej albo utraty prawa do rozliczania podatku dochodowego w tej formie następuje utrata prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiły te zdarzenia, nie wcześniej jednak niż z chwilą przekroczenia w 2006 roku obrotów w wysokości 40 000 zł. Identyczny skutek następuje, gdy zwolniony ze stosowania kasy podatnik karty podatkowej nie dotrzyma warunku niezatrudniania pracowników.
 
Udział procentowy
 
Ze zwolnienia do 31 grudnia 2006 r. korzystają nie tylko podatnicy, którzy nie przekroczyli określonej kwoty obrotu, ale również podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i usług wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z tytułu sprzedaży podlegającej ewidencjonowaniu był wyższy niż 70 proc.
Zwolnienie to traci moc z dniem 1 września 2006 roku, jeżeli w okresie pierwszego półrocza 2006 roku udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem z tytułu sprzedaży podlegającej ewidencjonowaniu, był równy lub niższy niż 70 proc.
Analogiczne zasady dotyczą zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych przez podatników rozpoczynających sprzedaż po 31 grudnia 2005 r., o której mowa w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, w przypadkach gdy przewidywany przez podatnika udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności podlegającej ewidencjonowaniu (czyli na rzecz osób fizycznych) planowanych do zrealizowania do końca 2006 roku – będzie wyższy niż 70 proc. Zwolnienie to traci moc:
• u podatników rozpoczynających działalność w pierwszym półroczu 2006 roku – po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po sześciomiesięcznym okresie, w którym udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej od obowiązku ewidencjonowania, wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem był równy lub niższy niż 70 proc.
• u podatników rozpoczynających działalność w drugim półroczu 2006 roku – po upływie dwóch miesięcy, licząc od 31 grudnia 2006 r., u których udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej od obowiązku ewidencjonowania wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem, będzie do końca 2006 roku równy lub niższy niż 70 proc.
 
Odliczenie zakupionych kas
 
Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł. Odliczenie może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu.
W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne, odliczenie może być dokonane w rozliczeniu za kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub w rozliczeniu za następne kwartały. Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
CO ZROBIĆ, BY SKORZYSTAĆ Z ODLICZENIA
1. Przechowuj dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
2. Złóż zawiadomienie o miejscu instalacji kasy rejestrującej.
3. Złóż przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania.
4. Rozpocznij ewidencjonowanie w obowiązującym terminie.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK