| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

1 kwietnia 2006 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Po raz kolejny zostały w nim przedłużone zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych dla określonych kategorii podatników. Zwolnienia obowiązują do końca roku. Część podatników będzie musiała jednak zainstalować kasy przed 1 września. I to bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

W stosunku do poprzednio obowiązujących regulacji minister finansów zawęził zakres dopuszczalnych zwolnień, ale też złagodził ograniczenia przedstawione w projekcie rozporządzenia z dnia 6 marca 2006 r. Nadal jednak zakres zwolnień nie jest spójny ze zmianami, jakie zapowiedziała minister finansów, a które mają obowiązywać od 2007 roku. W związku z tym część osób wstrzymuje się z ewentualnym rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Początki są zawsze najcięższe, a dodatkowy wydatek na kasę może wpłynąć nawet na powodzenie całego przedsięwzięcia, tym bardziej że jeśli obowiązek rejestracji wystąpi u nas w bieżącym roku, będziemy musieli jej używać i ponosić związane z tym koszty przez kolejne 3 lata lub oddać uzyskany zwrot wydatków. Skoro zatem od 2007 roku ma nastąpić znaczące złagodzenie obowiązku, wiele osób wstrzymuje się z decyzją.
Ograniczenia w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia MF zaprezentował już w projekcie rozporządzenia. Na szczęście w samym rozporządzeniu wycofał się z niektórych ograniczeń. Nie będzie trzeba używać kasy w warsztatach do ewidencjonowania usług obsługi i naprawy pojazdów mechanicznych, chyba że obok usługi będą odrębnie dostarczane niektóre towary (silniki, nadwozia, części i akcesoria).
W porównaniu z projektem rozporządzenia, będzie można korzystać ze zwolnień również w przypadku dostaw artykułów gospodarstwa domowego. Zmiany wprowadzone w opublikowanym rozporządzeniu nie rozwiały wszelkich wątpliwości.
W większości przypadków określono symbole PKWiU pozwalające zidentyfikować towary, których te ograniczenia dotyczą. Należy to ocenić pozytywnie, niestety nie we wszystkich wypadkach odwołano się do PKWiU.
Największe wątpliwości wiążą się ze sprzedażą zapisanych nośników danych. Określono te nośniki bez odwołania do klasyfikacji statystycznych, co będzie prawdopodobnie powodować znaczące trudności interpretacyjne. Tym bardziej że użyto pojęć nie definiowanych w języku polskim (w tym także w słowniku wyrazów obcych) lub takich, których definicja zapewne odbiega od zamierzeń ministerstwa.
Wyliczanka ta nie jest też wyczerpująca, nie wymieniono niektórych powszechnie dostępnych nośników danych, jak np. przenośne pamięci flash, niebędące przecież ani kartridżem, ani kartą pamięci – zazwyczaj były one sprzedawane bez oprogramowania, ale zapewne obecnie znacznie zwiększy się ich popularność i zastosowanie. Handel nimi nie będzie przecież wymagał użytkowania kasy, nawet jeśli będą sprzedawane wraz z programem. Nowe przepisy ograniczające możliwość skorzystania ze zwolnień wchodzą dopiero 1 września 2006 r. – więc jest jeszcze czas na ich poprawę lub choćby interpretację, tak aby na tym tle nie dochodziło później do sporów.
Pozytywnie należy ocenić rozwiązania przejściowe przewidziane przez Ministerstwo Finansów – m.in. 5 miesięcy wakacji od kasy przy ewidencjonowaniu czynności, które były zwolnione do końca marca, a nie zostały wymienione w załączniku do nowego rozporządzenia. Nie zapomniano również o tych, którzy utracili zwolnienie na podstawie poprzedniego rozporządzenia – wprowadzą oni kasy według starych zasad, a nie już od 1 kwietnia 2006 r.
Rozszerzono także zakres zwolnień w przypadku niektórych czynności, jeśli zapłata następuje w formie obrotu bezgotówkowego – teraz również dotyczy to czeków czy kart zarówno płatniczych, jak i kredytowych. Na razie podatnicy uzyskali pewność jak sprawa będzie wyglądać do końca roku 2006 r. Niedługo, zgodnie z obietnica rządu, zapewne dowiemy się, jakie są plany ministerstwa na kolejne lata.
 

Gazeta Prawna Nr 66/2006 [Dodatek: Księgowość o Podatki]
z dnia 2006-04-03

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK