| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Samochód w firmie

Samochód w firmie

Na korzyści podatkowe mogą liczyć przedsiębiorcy posiadający firmowe auto, najlepiej ciężarowe. Od jego zakupu odliczą cały VAT. Mniej korzyści osiągną właściciele firmowych aut osobowych. Tu przy odliczeniu VAT obowiązują limity.

Samochód osobowy a samochód ciężarowy
 
Pierwsza różnica między zakupem samochodu osobowego i ciężarowego polega na tym, że istnieją odmienne reguły odliczenia VAT. Przy zakupie samochodu ciężarowego całość podatku naliczonego może być odliczona w ramach rozliczania VAT. Zakup samochodu osobowego oraz innego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony uprawnia do odliczenia VAT częściowego. Odliczenie, czyli kwota podatku naliczonego, stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł. Kolejna różnica to możliwość odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do napędu samochodu. VAT od paliw wykorzystywanych w samochodach ciężarowych podlega całkowitemu odliczeniu.
Podatek należny można pomniejszyć o całość podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodów ciężarowych. Natomiast obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Różnice podatkowe w traktowaniu samochodu osobowego i ciężarowego występują też w podatku dochodowym. Wartość zakupionego samochodu ciężarowego może być zaliczana w koszty podatkowe przedsiębiorcy poprzez odpisy amortyzacyjne w całości. W przypadku samochodów osobowych istnieje ograniczenie do wysokości 20 000 euro. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.
Podobne różnice w zaliczeniu do kosztów podatkowych dotyczą ubezpieczenia samochodu.
Samochód w firmie jest niezbędnym elementem prowadzonej działalności. Zakup i wykorzystywanie auta w prowadzonej działalności gospodarczej wpływa również na sytuację podatkową firmy. Co prawda podatnik zostaje obciążony dodatkowymi obowiązkami, ale zyskuje uprawnienia przy rozliczaniu podatku dochodowego i VAT.
Jednym z głównych uprawnień, które przysługują podatnikowi podatku od towarów i usług, jest możliwość odliczania VAT zawartego na fakturach zakupu. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK