| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księgowanie rozrachunków z zagranicą

Księgowanie rozrachunków z zagranicą

Transakcje z kontrahentami z zagranicy w księgach rachunkowych przedsiębiorcy krajowego ewidencjonuje się w walucie polskiej. Powstają w związku z tym różnice kursowe. Mają one odzwierciedlenie w bilansie albo w rachunku zysków i strat.

Właściwe udokumentowanie przez podatnika wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) stanowi podstawę zastosowania 0-proc. stawki VAT. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, aby WDT podlegała opodatkowaniu według stawki podatku 0 proc. musi być spełnionych kilka warunków. Podatnik musi dokonać dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podać ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust.10 ustawy o VAT, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów. Podatnik przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Zatem warunkiem skorzystania przez podatnika z preferencyjnej 0-proc. stawki VAT jest posiadanie dowodu, że towary zostały wywiezione z kraju oraz dostarczone do miejsca przeznaczenia, to jest do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W związku z tym podatnik powinien posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów i dostarczenie ich do miejsca przeznaczenia.
W obowiązującym stanie prawnym dowodami, które podatnik winien mieć w swojej dokumentacji są: dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, jeżeli przewóz jest zlecony przewoźnikowi (w przypadku gdy przewóz jest zlecany przez nabywcę, to nabywca uzyskuje dokumenty przewozowe, wówczas dostawca może dysponować jedynie kopiami tych dokumentów), kopia faktury, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
W przypadku, gdyby dowody nie potwierdzały w sposób jednoznaczny dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego, podatnik nie traci prawa zastosowania preferencyjnej stawki 0 proc. W takiej sytuacji przewidziany jest inny, dodatkowy, warunek polegający na posiadaniu przez podatnika uzupełniających dokumentów, z których będzie jednoznacznie wynikać, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone nabywcy. Zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, takimi dokumentami uzupełniającymi, których posiadanie pozwoli na zastosowanie 0-proc. stawki VAT mogą być: korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie, dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu, dokument potwierdzający zapłatę za towar (z wyjątkiem przypadków gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie), dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa unijnego innego niż Polska.
Dla opodatkowania WDT stawką 0-proc. istotne znaczenie ma posiadanie przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres wskazanych dokumentów. Jeżeli powyższy warunek nie zostanie spełniony, podatnik jest zobowiązany do wykazania tej dostawy w ewidencji jako dostawy na terytorium kraju, według stawek podatkowych obowiązujących w kraju, a więc co do zasady ze stawką 22 proc. W przypadku otrzymania przez podatnika dokumentów w terminie późniejszym może on dokonać korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, w której wykazał dostawę towarów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK