| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania działalności

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania działalności

Podatnikom rozpoczynającym i prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo wyboru najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania przychodów i dochodów. Przy dokonywaniu wyboru warto jednak pamiętać, że możemy korzystać tylko z form opodatkowania przewidzianych przez przepisy prawne dla określonych grup podatników. Oznacza to, że możemy wybierać, ale tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podatek liniowy
 
Alternatywą dla opodatkowania na zasadach ogólnych jest możliwość płacenia podatku według jednolitej 19-proc. stawki. Pomysł ten może dla dużej części podatników okazać się bardzo atrakcyjny, a przez to zmniejszyć zainteresowanie innymi formami opodatkowania. Nie dla wszystkich jednak, bo poza oczywistymi zaletami podatek liniowy ma też określone wady. Podstawową jest to, że podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania tracą prawo do niektórych zwolnień oraz ulg podatkowych, i to również tych, do których nabyli wcześniej prawo. Podatnicy płacący 19-proc. podatek liniowy tracą też prawo rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, gdy jeden z nich uzyskuje dochody opodatkowane np. na zasadach ogólnych. Z drugiej natomiast strony podatnicy – inaczej niż na przykład przy ryczałcie – mogą uzyskany przychód pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Podatnicy płacący podatek według liniowej 19-proc. stawki mogą też rozliczać straty ze źródła dochodów w ciągu pięciu najbliższych lat podatkowych. A to jest już duży plus i powód, który może zachęcić do wyboru właśnie tej formy płacenia podatku. Zawsze jednak przed dokonaniem wyboru konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji podatnika i przeliczenie – choćby potencjalne – zysków i strat z wyboru danej formy opodatkowania. Może się okazać, że podatek liniowy – tak atrakcyjny na pierwszy rzut oka – wcale taki nie jest przy bliższej analizie.
Podatnicy wychodzą często z założenia, że płacenie podatku według stałej, niezbyt wysokiej stawki (zaledwie 19 proc.), jest gwarancją sukcesu. I rzeczywiście tak jest, pod warunkiem jednak, że podatnik nie uzyskuje dodatkowych dochodów albo nie zamierza korzystać z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy podatnik chce korzystać z ulg. Wtedy okazuje się, że podatek liniowy nie jest aż tak atrakcyjny. Więcej, podatnicy często zapominają, że w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym nie ma kwoty wolnej od podatku. Inaczej niż przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Dlatego właśnie warto zawsze wcześniej wszystko dokładnie przeliczyć. Podatek liniowy opłaca się podatnikowi dopiero po przekroczeniu dochodu w wysokości 41 834 zł. Wcześniej jest mało opłacalny. Tymczasem podatnicy sugerują się kwotami określonymi w skali podatkowej. Wydaje im się, że dochody powyżej 37 000 zł już automatycznie powodują, że opodatkowanie na zasadach ogólnych przestaje być opłacalne. Jak się okazuje, wcale tak nie jest.
Decydując się na wybór opodatkowania w formie podatku liniowego podatnicy powinni też pamiętać, że sama chęć nie wystarczy. Podatnik musi jeszcze posiadać uprawnienia do wyboru takiej właśnie formy opodatkowania. A o tym decydują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z nich, że podatnik może wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, pod warunkiem że nie jest podatnikiem rozpoczynającym działalność – samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej – który przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres jego działalności lub działalności spółki.
Podatnicy nie mogą też zapominać, że jeśli zdecydują się na płacenie podatku według jednolitej 19-proc. stawki, wybór tego sposobu opodatkowania będzie dotyczył wszystkich form prowadzonej przez podatnika działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli zatem podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej lub samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, wybór podatku liniowego będzie dotyczył wszystkich tych form.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK