| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania działalności

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania działalności

Podatnikom rozpoczynającym i prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo wyboru najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania przychodów i dochodów. Przy dokonywaniu wyboru warto jednak pamiętać, że możemy korzystać tylko z form opodatkowania przewidzianych przez przepisy prawne dla określonych grup podatników. Oznacza to, że możemy wybierać, ale tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Potrzebne zawiadomienie
 
Zarówno podatnik rozpoczynający, jak i prowadzący działalność gospodarczą, jeśli zdecyduje się na zmianę dotychczas stosowanej formy opodatkowania, powinien przygotować odpowiednie zawiadomienie, koniecznie w formie pisemnej.
Podatnik może zawiadomienie złożyć w urzędzie osobiście, żądając potwierdzenia jego złożenia lub przesłać za pośrednictwem poczty, najlepiej listem poleconym.
Zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania należy złożyć do 20 stycznia danego roku podatkowego. To jeden z terminów, którego podatnik nie może przeoczyć. Podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą i po raz pierwszy określa formę opodatkowania, może to zrobić do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
Jeżeli podatnik pomyli się w oświadczeniu, wybierając formę opodatkowania, ważne jest, kiedy dostrzeże swoją pomyłkę.
Jeśli nastąpi to przed upływem ustawowego terminu do złożenia oświadczenia, nie ma przeszkód, by podatnik skorygował swój błąd poprzez złożenie nowego oświadczenia, w którym wskaże właściwą formę opodatkowania, odwołując oświadczenie złożone uprzednio.
Jeśli natomiast podatnik zorientuje się, że popełnił pomyłkę po upływie ustawowych terminów złożenia oświadczenia, nie będzie już miał możliwości zmiany formy opodatkowania na dany rok podatkowy. Termin składania przedmiotowych oświadczeń nie podlega przywróceniu.
Od zawiadomienia nie musimy uiszczać żadnych opłat.
WAŻNE
Jeśli podatnik prowadzący działalność przegapi termin i nie zawiadomi w odpowiednim czasie o zmianie formy opodatkowania, nie będzie mógł tego zrobić w ciągu roku. A to oznacza, że nie będzie mógł skorzystać z wybranej przez siebie formy płacenia podatku. Będzie skazany na rozliczanie się z fiskusem przez cały rok na dotychczasowych zasadach.
 
O czym musi pamiętać podatnik
 
Terminy, których musi przestrzegać podatnik płacący (lub chcący płacić) kartę podatkową:
• do 20 stycznia danego roku podatkowego należy złożyć wniosek o zastosowanie karty podatkowej (przy zmianie formy opodatkowania),
• do dnia przed dniem rozpoczęcia działalności należy złożyć wniosek o zastosowanie karty podatkowej przez nowych podatników,
• do siódmego dnia miesiąca kalendarzowego należy wpłacić kwotę podatku do kasy urzędu skarbowego lub na konto bankowe, a przy podatku za grudzień – do 28 grudnia,
• w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o zastosowaniu karty podatkowej można zrezygnować z tej formy opodatkowania,
• w ciągu siedmiu dni od zaistnienia zdarzeń mających wpływ na kartę podatkową, jej wysokość lub utratę – należy składać informację naczelnikowi urzędu skarbowego o zaistnieniu tych zdarzeń.
 
Jak przygotować zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania
 
1) Oznaczenie podatnika
W zawiadomieniu podatnik powinien wskazać swoje dane – imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL i NIP.
2) Oznaczenie organu
Zawiadomienie podatnik musi przekazać do właściwego dla siebie organu podatkowego. Będzie to co do zasady urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Należy podać nazwę organu podatkowego i jego adres. Wniosek adresujemy do naczelnika.
3) Treść oświadczenia
W przygotowanym przez nas zawiadomieniu powinniśmy wskazać, jaką formę opodatkowania wybieramy i rok, w którym z tej formy opodatkowania będziemy korzystać. Jeśli już prowadzimy działalność i zmieniamy formę opodatkowania, dobrze byłoby też zaznaczyć, w jaki sposób płaciliśmy podatek do tej pory. Konieczne jest też dokładne określenie rodzaju działalności, z której uzyskujemy dochody.
4) Dane pozostałych wspólników
Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, powinien podać nazwę spółki, jej siedzibę i miejsce wykonywania działalności, a także NIP spółki i dane dotyczące pozostałych wspólników (ich nazwiska, NIP oraz udział procentowy w spółce).
5) Podpis
Jedną z ostatnich czynności jest konieczność podpisania zawiadomienia. Podpis powinien być własnoręczny. Jeśli podatnik chce, może obok podpisu umieścić odcisk pieczątki firmowej.
 


Anna Wojda
 

Gazeta Prawna Nr 136/2006
z dnia 2006-07-14

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK