| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak korzystać z ulgi na złe długi

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Podatnicy VAT mogą skorygować podatek należny w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, a stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Nie jest to łatwe, gdyż skorzystanie z tego uprawnienia uzależnione jest od spełnienia szeregu rygorystycznych warunków.

Obowiązki dłużnika
 
Omówiony przez nas art. 89a ustawy o VAT reguluje kwestie związane z korektą podatku przez wierzyciela.
Z kolei art. 89b ustawy o VAT dotyczy korekty podatku przez dłużnika. Zgodnie z tymi przepisami, w przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6, czyli o odpisaniu przez wierzyciela wierzytelności jako nieściągalnych, i nieuregulowania należności w terminie 28 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, podatnik (dłużnik) musi spełnić określone obowiązki. Mianowicie dłużnik jest zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku do powiększenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia lub w którym otrzymał te faktury. Wynika to z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku częściowego uregulowania należności przed upływem terminu, o którym mowa w art. 89b ust. 1, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności. Taką zasadę przewidziano w art. 89b ust. 2 ustawy o VAT.
 
4 etapy – Instrukcja postępowania dłużnika
 
1) W przypadku otrzymania zawiadomienia o odpisaniu przez wierzyciela wierzytelności jako nieściągalne i nieuregulowania należności w terminie 28 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia dłużnik jest zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku, do powiększenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur; musi tego dokonać przez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia lub w którym otrzymał te faktury.
2) W sytuacji częściowego uregulowania należności przed upływem 28 dni, należy dokonać korekty podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
3) Trzeba pamiętać, że do zaległości podatkowych wynikających z korekty podatku naliczonego mają zastosowanie odrębne przepisy o odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe podatnika.
4) W przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.
 
Odpowiedzialność osób trzecich
 
Do zaległości podatkowych wynikających z korekty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 89b ust. 1, mają zastosowanie odrębne przepisy o odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe podatnika. Reguluje tę kwestię art. 89b ust. 3 ustawy o VAT. Mówi się w nim o odrębnych przepisach o odpowiedzialności osób trzecich. Chodzi w tym przypadku o przepisy zawarte w rozdziale 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Stanowią one, że w przypadkach i w zakresie przewidzianych w tym rozdziale za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie. Regulację tę zawarto w art. 107 par. 1 Ordynacji podatkowej.
Osoby trzecie odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z następcą prawnym podatnika za przejęte przez niego zaległości podatkowe. To z kolei wynika z art. 107 par. 1a Ordynacji podatkowej.
Jeżeli dalsze przepisy Ordynacji podatkowej nie stanowią inaczej, to osoby trzecie odpowiadają również za:
• podatki niepobrane oraz pobrane, a niewpłacone przez płatników lub inkasentów,
• odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych,
• niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek,
• koszty postępowania egzekucyjnego.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK