| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kto prowadzi ewidencję zatrudnienia

Kto prowadzi ewidencję zatrudnienia

Przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą, w której zatrudnia pracowników, musi prowadzić dodatkowe ewidencje księgowe. Należą do nich ewidencja zatrudnienia oraz karty przychodów wymagane od podatników opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zasady ogólne
 
Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych i prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów na podstawie przepisów rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), powinni posiadać karty przychodów. Podatnicy wypłacający pracownikom należności ze stosunku pracy są obowiązani prowadzić indywidualne (imienne) karty przychodów pracowników. Karty przychodów powinny zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko pracownika, Numer Identyfikacji Podatkowej, numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), miesiąc, w którym nastąpiła wypłata, sumę osiągniętych w danym miesiącu przychodów brutto (w gotówce i w naturze), koszty uzyskania przychodu, składkę na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), podstawę obliczenia zaliczki w danym miesiącu, razem dochód narastająco od początku roku, kwotę należnej zaliczki na podatek dochodowy obliczonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, należną zaliczkę na podatek dochodowy, datę przekazania zaliczki na rachunek urzędu skarbowego.
Przedsiębiorca jest obowiązany wypełnić karty przychodów pracowników najpóźniej w terminie przewidzianym dla przekazania zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów na rachunek urzędu skarbowego.
 
Kogo wykazać w ewidencji zatrudnienia
 
Do pracowników zalicza się też osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą oraz zatrudnionych w działalności członków rodziny mających inne niż podatnik miejsce pobytu stałego lub czasowego. Do pracowników, którzy powinni się znaleźć w ewidencji zatrudnienia, zalicza się też członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów, bezrobotnych absolwentów skierowanych na staż u pracodawcy oraz zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy.
 
Ryczałt
 
Obowiązek prowadzenia kart przychodów mają również przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Karty przychodów to, podobnie jak przy prowadzeniu księgi podatkowej, indywidualne (imienne) karty przychodów pracowników, prowadzone przez podatników dokonujących pracownikom wypłat należności ze stosunku pracy.
Karty przychodów powinny zawierać analogiczne dane jak przy kartach przychodów prowadzonych przez podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Przedsiębiorca jest obowiązany za każdy miesiąc wypełnić karty nie później niż do dnia 20 następnego miesiąca. Karty przychodów mogą być prowadzone przy zastosowaniu technik informatycznych. Na koniec każdego miesiąca, nie później jednak niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, podatnik jest obowiązany sporządzić wydruk zapisów dokonanych za dany miesiąc.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK