| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kto prowadzi ewidencję zatrudnienia

Kto prowadzi ewidencję zatrudnienia

Przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą, w której zatrudnia pracowników, musi prowadzić dodatkowe ewidencje księgowe. Należą do nich ewidencja zatrudnienia oraz karty przychodów wymagane od podatników opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych.

Karta podatkowa
 
Na takich samych zasadach, co podatników płacących ryczałt, prowadzenie kart przychodów obowiązuje przedsiębiorców zatrudniających pracowników w wykonywanej działalności opodatkowanej kartą podatkową. Dodatkowo podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, z wyjątkiem prowadzących parkingi, jeżeli przy prowadzeniu działalności zatrudniają pracowników, są obowiązani prowadzić książkę ewidencji zatrudnienia tych osób, czyli ewidencję zatrudnienia. Ewidencję zatrudnienia należy przechowywać w miejscu wykonywania działalności albo w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, jeżeli działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu.
 
Czy zgłaszać ewidencję
 
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników i prowadzący ewidencję zatrudnienia nie musi jej zgłaszać do urzędu skarbowego celem poświadczenia. Musi natomiast przechowywać ją w miejscu wykonywania działalności lub w siedzibie firmy w razie kontroli skarbowej lub podatkowej.
 
Czy są kary za brak ewidencji
 
Karę grzywny za przestępstwo lub wykroczenie przewiduje kodeks karny skarbowy w przypadku nieprowadzenia ksiąg. Takiej samej karze podlega przedsiębiorca, który nie przechowuje księgi w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, przedstawicielstwo lub oddział. Księgą jest m.in. ewidencja.
 

Bogdan Świąder
 

Gazeta Prawna Nr 176/2006 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy]
z dnia 2006-09-11

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK