| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zwrot podatku na nowych zasadach

Zwrot podatku na nowych zasadach

Uchwalona przez Sejm 21 kwietnia br., a wchodząca w większości w życie 1 czerwca br., nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza zmiany w zakresie zwrotu VAT. Niektóre z nich, jak zwrot VAT od samochodów, wchodzą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia, inne - dotyczące np. zwrotu VAT turystom - zaczną obowiązywać 1 czerwca. Nowelizacja likwiduje m.in. słynny "wzór Lisaka", służący do wyliczenia odliczania VAT od samochodów. W nowych przepisach rośnie też dopuszczalna kwota odliczenia VAT zawartego w cenie zakupu samochodów innych niż ciężarowe, wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Z limitu odliczenia VAT wyłącza się natomiast m.in. auta wielozadaniowe typu VAN oraz samochody specjalne.

Jeżeli w pojeździe, dla którego stacja kontroli pojazdów wydała zaświadczenie o spełnieniu wymagań do pełnego odliczenia VAT, nastąpiły zmiany w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, podatnik będzie zobowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tych zmian.
Import samochodów osobowych
Wszystkie te wymogi dotyczyć będą również importu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, z tym że kwotę podatku naliczonego w przypadku tych pojazdów stanowić będzie 60 proc. kwoty wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy – nie więcej jednak niż 6 tys. zł.
Odliczenie VAT przy leasingu
W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowić będzie 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu i pojazdu, nie będzie mogła przekroczyć kwoty 6 tys. zł.
WARTO WIEDZIEĆ
Podatnik będzie musiał pamiętać, żeby w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zaświadczenia wydanego przez stację kontroli pojazdów kopię dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego. Z kolei w przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, wprowadzono zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań do pełnego odliczenia VAT, podatnik będzie zobowiązany powiadomić urząd skarbowy w terminie 7 dni od zaistnienia tych zmian.
Odliczenie VAT od pojazdów będących środkami trwałymi
Nowe przepisy będą miały zastosowanie również do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jeżeli pojazdy te i samochody zostały zaliczone przez podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Łatwiej o zezwolenie na zwrot VAT turystom
Nowelizacja zmienia krytykowany od dawna przepis art. 127 ustawy, który określa zasady zwrotu VAT turystom. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu zaświadczenie wydawane przez ministra finansów firmom pośredniczącym w zwrocie VAT będzie ważne nie dłużej niż rok. Złagodzono nieco warunki wydawania takich zezwoleń przedsiębiorcom specjalizującym się w refundacji VAT turystom. Zaległość podatkowa lub zaległość wobec ZUS takiej firmy uregulowana w ciągu 30 dni nie będzie już skutkować utratą zezwolenia na taką działalność, jak to miało miejsce dotychczas. Przypomnijmy, że m.in. z powodu takiego zarzutu cofnięto zezwolenie na zwrot VAT turystom firmie Global Refund i przez pewien okres Polska była jedynym krajem w Europie niedokonującym takiego zwrotu, co z pewnością nie stawiało nas w korzystnym świetle. Zasada taka będzie miała zastosowanie także do podmiotów, które uzyskały już zaświadczenie od ministra finansów i które przed upływem czasu, na który zostało ono wydane, składają wniosek o wydanie zaświadczenia na kolejny okres.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK