| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady rozliczania podróży służbowych

Zasady rozliczania podróży służbowych

Podróże służbowe wiążą się z koniecznością ich prawidłowego rozliczania. Ma to znaczenie zarówno dla pracowników, którzy mogą skorzystać z możliwości zwolnienia otrzymanych świadczeń od podatku dochodowego, ale również dla pracodawców i właścicieli firm.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy są wolne od podatku dochodowego. Z drugiej strony, należności te stanowią koszt uzyskania przychodów pracodawcy. Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. Zgodnie z jego par. 13 ust. 1 i 2 pracownik może otrzymać zaliczkę zarówno w walucie obcej, jak i w walucie polskiej. W tym ostatnim przypadku wysokość zaliczki wypłaconej w złotych stanowić powinna równowartość przysługującej pracownikowi zaliczki w walucie obcej. Niestety, przepisy analizowanego rozporządzenia nie precyzują, według jakiego kursu powinna być obliczona ta równowartość. Brak jest również szczegółowej regulacji, jaki kurs powinien zostać zastosowany w przypadku rozliczenia kosztów podróży w walucie innej niż waluta otrzymanej zaliczki. Zakładając, że zaliczka na pokrycie kosztów podróży służbowej pracownika jest mu wypłacana w złotówkach (i ewentualna nadwyżka kosztów podróży ponad kwotę zaliczki jest również zwracana pracownikowi w złotówkach), w związku z zasygnalizowanym brakiem szczegółowych regulacji prawnych powstają co najmniej dwa następujące pytania: 1. Jaki kurs należy stosować dla obliczenia, czy wypłacone pracownikowi należności z tytułu podróży służbowej nie przekraczają limitu określonego w rozporządzeniu? oraz 2. Jaki kurs jest właściwy dla obliczenia kwoty wydatku z tytułu pokrycia kosztów podróży służbowej pracownika zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy?
Pierwsze pytanie wiąże się z faktem, iż ustalone limity zostały wyrażone w walutach obcych, zazwyczaj w dolarach amerykańskich lub w euro. Z uwagi na fakt, iż należności za czas podróży służbowej stanowią przychody pracownika, aczkolwiek wolne od podatku do wysokości określonych limitów, wydaje się, iż dla potrzeb kalkulacji, o której mowa w pytaniu pierwszym, należałoby stosować średni kurs danej waluty obcej ogłaszany przez NBP z dnia rozliczenia kosztów podróży służbowej (chociaż istnieją także pewne argumenty przemawiające za użyciem kursu średniego NBP z dnia wypłaty pracownikowi zaliczki na pokrycie tychże należności). W moim przekonaniu, w analizowanym przypadku ten sam kurs powinien zastosować pracodawca, ustalając kwotę wydatku z tytułu podróży służbowej pracownika zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów. Koszty podróży służbowej mogą bowiem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zasadniczo dopiero w dacie ich zapłacenia, czyli w dacie ich ostatecznego rozliczenia. Zwracam jednak uwagę, iż omawiane zagadnienie jest wyjątkowo niejasne i nastręczające w praktyce wielu wątpliwości. Wskazuje na to chociażby brak spójności w interpretacjach organów podatkowych opublikowanych na stronach Ministerstwa Finansów (patrz np. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu z dnia 24 listopada 2005 r. nr US.II-415/26/2005 i decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 września 2005 r. nr BD-P/423/37/05/P). W konsekwencji, doradzam uzyskanie stanowiska własnego urzędu skarbowego w tej sprawie.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK