| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady rozliczania podróży służbowych

Zasady rozliczania podróży służbowych

Podróże służbowe wiążą się z koniecznością ich prawidłowego rozliczania. Ma to znaczenie zarówno dla pracowników, którzy mogą skorzystać z możliwości zwolnienia otrzymanych świadczeń od podatku dochodowego, ale również dla pracodawców i właścicieli firm.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy są wolne od podatku dochodowego. Z drugiej strony, należności te stanowią koszt uzyskania przychodów pracodawcy. Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. Zgodnie z jego par. 13 ust. 1 i 2 pracownik może otrzymać zaliczkę zarówno w walucie obcej, jak i w walucie polskiej. W tym ostatnim przypadku wysokość zaliczki wypłaconej w złotych stanowić powinna równowartość przysługującej pracownikowi zaliczki w walucie obcej. Niestety, przepisy analizowanego rozporządzenia nie precyzują, według jakiego kursu powinna być obliczona ta równowartość. Brak jest również szczegółowej regulacji, jaki kurs powinien zostać zastosowany w przypadku rozliczenia kosztów podróży w walucie innej niż waluta otrzymanej zaliczki. Zakładając, że zaliczka na pokrycie kosztów podróży służbowej pracownika jest mu wypłacana w złotówkach (i ewentualna nadwyżka kosztów podróży ponad kwotę zaliczki jest również zwracana pracownikowi w złotówkach), w związku z zasygnalizowanym brakiem szczegółowych regulacji prawnych powstają co najmniej dwa następujące pytania: 1. Jaki kurs należy stosować dla obliczenia, czy wypłacone pracownikowi należności z tytułu podróży służbowej nie przekraczają limitu określonego w rozporządzeniu? oraz 2. Jaki kurs jest właściwy dla obliczenia kwoty wydatku z tytułu pokrycia kosztów podróży służbowej pracownika zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy?
Pierwsze pytanie wiąże się z faktem, iż ustalone limity zostały wyrażone w walutach obcych, zazwyczaj w dolarach amerykańskich lub w euro. Z uwagi na fakt, iż należności za czas podróży służbowej stanowią przychody pracownika, aczkolwiek wolne od podatku do wysokości określonych limitów, wydaje się, iż dla potrzeb kalkulacji, o której mowa w pytaniu pierwszym, należałoby stosować średni kurs danej waluty obcej ogłaszany przez NBP z dnia rozliczenia kosztów podróży służbowej (chociaż istnieją także pewne argumenty przemawiające za użyciem kursu średniego NBP z dnia wypłaty pracownikowi zaliczki na pokrycie tychże należności). W moim przekonaniu, w analizowanym przypadku ten sam kurs powinien zastosować pracodawca, ustalając kwotę wydatku z tytułu podróży służbowej pracownika zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów. Koszty podróży służbowej mogą bowiem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zasadniczo dopiero w dacie ich zapłacenia, czyli w dacie ich ostatecznego rozliczenia. Zwracam jednak uwagę, iż omawiane zagadnienie jest wyjątkowo niejasne i nastręczające w praktyce wielu wątpliwości. Wskazuje na to chociażby brak spójności w interpretacjach organów podatkowych opublikowanych na stronach Ministerstwa Finansów (patrz np. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu z dnia 24 listopada 2005 r. nr US.II-415/26/2005 i decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 września 2005 r. nr BD-P/423/37/05/P). W konsekwencji, doradzam uzyskanie stanowiska własnego urzędu skarbowego w tej sprawie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK