| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć VAT od zakupu wewnątrzwspólnotowego

Jak rozliczyć VAT od zakupu wewnątrzwspólnotowego

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nastąpiła harmonizacja przepisów podatku od towarów i usług oparta na regulacjach VI Dyrektywy. Pojawiły się nowe zasady rozliczania VAT przy handlu pomiędzy podmiotami z krajów Wspólnoty. Wewnątrzwspólnotowy zakup oraz dostawa towarów charakteryzują się odmiennymi zasadami rozliczania VAT w porównaniu z dostawą krajową.

Czynności podlegające opodatkowaniu VAT
 
Wewnątrzwspólnotowe nabycie może jednak także wystąpić przy zakupie przez osobę prywatną nowego samochodu. Niezależnie, czy jest się przedsiębiorcą – podatnikiem VAT, czy przedsiębiorcą – niebędącym podatnikiem VAT, czy też osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie, gdy przedmiotem zakupu jest nowy środek transportu.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Oznacza to, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów będzie podlegało opodatkowaniu VAT według stawek właściwych dla towarów nabywanych w kraju.
 
Wewnątrzwspólnotowy zakup
 
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej ustawa o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Warunkiem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest to, aby nabywcą towarów był:
• podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary miały służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
• osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT.
Dodatkowo, aby mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów dokonujący dostawy towarów musi być podatnikiem podatku od wartości dodanej (zagranicznym podatnikiem VAT). Trzeba jednak pamiętać, że zawsze będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, bez względu na status nabywcy polskiego i sprzedawcy zagranicznego zakup nowego środka transportu.
 
Szczególne przypadki
 
Jednak nie we wszystkich przypadkach będzie występowało wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W ustawie o VAT określono, że pomimo spełnienia warunków do uznania danego nabycia w ramach WNT, w niektórych przypadkach nie będzie się uważało, że nastąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Między innymi WNT nie występuje, jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, a została dokonana przez:
• rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej,
• podatników, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane podatkiem i którym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,
• podatników zwolnionych podmiotowo od podatku,
• osoby prawne, które nie są podatnikami.
W przypadku gdy u tych podmiotów zostaje przekroczona kwota 10 000 euro uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce od momentu przekroczenia tej kwoty.
Oczywiście, gdy wspomniane podmioty dokonują zakupu nowego środka transportu bezwzględnie będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może mieć jednak zastosowanie do tych podatników oraz osób prawnych niebędących podatnikami, pod warunkiem złożenia przez te podmioty naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności. Oświadczenie składa się przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, od którego nabycia te mają być rozliczane przez te podmioty na terytorium kraju, i obowiązuje ono przez 2 kolejne lata, licząc od końca miesiąca, w którym zostało złożone. Podatnicy mogą ponownie skorzystać z wyłączenia od WNT, jeżeli zawiadomią pisemnie naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują z opodatkowania, nie wcześniej jednak niż po upływie 2 lat.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK