| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wymieniają podmioty, na których ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Ustawodawca zalicza do grona podatników właścicieli, posiadaczy samoistnych oraz użytkowników wieczystych, a nadto podmioty będące posiadaczami (w tym najemcami) nieruchomości stanowiących własność skarbu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Jak wynika z powyższego, najemcy stają się podatnikami podatku od nieruchomości tylko wówczas, gdy w wyniku zawartej umowy najmu obejmują w posiadanie nieruchomość państwową lub komunalną. Nie są natomiast podatnikami w stosunku do posiadanych przez nich nieruchomości i obiektów budowlanych stanowiących własność innych podmiotów niż skarb państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli wynajmowana nieruchomość należy do firmy - podmiotu prywatnego, wówczas najemca nie będzie podlegał w stosunku do tej nieruchomości obowiązkowi podatkowemu w podatku od nieruchomości. Niezależnie od tego jednak w obrocie prawnym występują często umowy najmu, w których strony zastrzegają, iż najemca oprócz czynszu będzie obowiązany uiszczać podatki i inne ciężary związane z przedmiotem najmu. Tego rodzaju zobowiązanie umowne nie przesuwa obowiązku podatkowego z właściciela na najemcę, a jedynie nakłada na niego obowiązek ponoszenia wynikających z umowy dodatkowych świadczeń. Nie oznacza to jednak, że faktyczne opłacanie przez najemcę podatku od nieruchomości nie jest równoznaczne z ponoszeniem przez niego kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Powszechnie przyjmuje się, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, jego poniesienie musi mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. Kosztami uzyskania przychodów będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodu (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodu).
Dlatego też, jeżeli umowa przewiduje, że obok czynszu najemca będzie zobowiązany płacić czy też zwracać właścicielowi wydatki związane z podatkiem od nieruchomości, wydatki te będą stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodu w rozliczeniu za rok, w którym zostały poniesione.
W przypadku dokonywania nakładów na wynajmowane lokale zastosowanie znajdą przepisy ustaw o podatkach dochodowych, dotyczące inwestycji w obcych środkach trwałych. Inwestycje te będą podlegały amortyzacji w wysokości i na zasadach określonych w powyższych ustawach, a odpisy amortyzacyjne będą co do zasady zaliczane przez najemcę do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, iż nakłady będą pozostawały w związku z uzyskiwanymi przez niego przychodami z działalności prowadzonej w przedmiocie najmu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK