| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług wynajmu lokalu w VAT powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Należy pamiętać, że jeżeli czynsz zostanie przez najemcę uiszczony przed terminem płatności, w stosunku do zapłaconej części czynszu powstanie obowiązek podatkowy, mimo nieupłynięcia jeszcze terminu płatności określonego w umowie lub fakturze VAT dotyczącej powyższej usługi.
Świadczenie przedmiotowej usługi powinno być udokumentowane wystawieniem faktury VAT, jednakże gdy usługa najmu lokalu jest świadczona na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, fakturę wystawia się tylko na żądanie tych osób (taka faktura VAT może nie zawierać numeru NIP nabywcy).
Rozporządzenie wykonawcze do ustawy dotyczące wystawiania faktur, przewiduje odmienne od zasad ogólnych obowiązki wystawiania faktur VAT w przypadku usługi najmu w zakresie momentu ich wystawienia. Fakturę dotyczącą usługi najmu wystawia się nie później niż w momencie powstania obowiązku podatkowego, jednak nie wcześniej niż na 30 dni przed powstaniem tego obowiązku. Wobec powyższego, możliwe jest wystawienie faktury jeszcze przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, którego najem dotyczy. W tym miejscu należy też wspomnieć o ewentualnej kaucji, którą wpłaca się jako gwarancję dotrzymania zobowiązania i zabezpieczenie wypłaty odszkodowania w razie niewywiązania się z zobowiązania. Należy podkreślić, że pobranie kaucji nie jest tożsame z zaliczką ani z częściową zapłatą za wykonanie usługi, a zatem nie podlega ona opodatkowaniu VAT. Do jej udokumentowania nie wystawia się również faktury VAT, tylko dokument spełniający wymogi rachunkowości (np. dokument KP czy notę księgową). Generalnie usługi najmu, podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 22 proc. Ta jednak zasada ma kilka wyjątków.
Jednym z nich jest zwolnienie podmiotowe z podatku od towarów i usług gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej 10 000 euro.
Innym wyjątkiem jest zwolnienie przedmiotowe wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, które dotyczy usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU 70.20.11). Warto podkreślić, że wynajęcie lokalu mieszkaniowego na cele biurowe nie będzie pozwalało na skorzystanie z tego zwolnienia.
Kwestią, która może się pojawić przy udostępnianiu lokalu, jest konieczność dokonania tzw. refakturowania. Refakturowanie jest czynnością polegającą na zafakturowaniu odsprzedaży, np. usług telekomunikacyjnych albo takich, jak dostawa energii elektrycznej, cieplnej, gazu czy wody bez doliczania jakiejkolwiek marży. A zatem cena netto i stawki VAT w fakturach odsprzedaży usług muszą być dokładnie takie same jak w fakturze wystawionej przez usługodawcę. Natomiast VAT należny musi być równy podatkowi przypadającemu na część odsprzedaży.
Wynajmujący może refakturować na najemcę koszty związane ze świadczeniem ww. usług tylko wtedy, gdy w zawartej między nimi umowie jest zapis mówiący o tym, że dana usługa jest odrębnym świadczeniem (przedmiotem fakturowania).

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK