| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Z uwagi na fakt, że pytanie dotyczy podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe, te same zasady dotyczyć będą zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla uproszczenia, w poniższych wyjaśnieniach powołane zostały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Rozwijając powyższą zasadę przepis ten stanowi ponadto, iż w danym roku potrącane są także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, jeżeli dotyczą one danego roku podatkowego.
W przedmiotowej sytuacji przyjąć należy założenie, że koszt w postaci czynszu najmu jest bezpośrednio związany z przychodami osiąganymi przez podatnika. Koszt ten można przypisać do przychodów konkretnego roku. Odnosząc zatem powyższy przepis do zapłaconych z góry kosztów najmu, należy stwierdzić, że poniesiony w związku z tym wydatek powinien zostać przyporządkowany do przychodów osiągniętych przez podatnika w okresie trwania najmu.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadzają wymogu przyporządkowywania kosztów do przychodów osiąganych w danym miesiącu, jednakże zgodnie z praktyką organów podatkowych przyporządkowanie takie powinno mieć miejsce także w trakcie roku podatkowego. W piśmie ministra finansów z 4 stycznia 2002 r., nr PB4/AS-8214-2365-441/01 wyrażony został następujący pogląd, że (.) jeżeli dana usługa o charakterze ciągłym (np. najem) wykonywana jest w dłuższym okresie sprawozdawczym, natomiast opłaty za wykonanie tej usługi (czynsz najmu) uiszczane są zanim nastąpi wykonanie tej usługi, to również rozliczenie kosztów, w myśl powołanego art. 15 ust. 4 ustawy, powinno nastąpić w miesiącu wykonania usługi lub częściowego jej wykonania, a więc zgodnie z zasadą potrącalności kosztów w czasie.
Analogiczny pogląd prezentowany jest w pismach organów podatkowych (przykładowo pismo naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 6 maja 2004 r., nr US 72/ROP1/423 /426/04/PS).
Reasumując, w opisanej sytuacji podatnik przez okres trwania najmu powinien co miesiąc zaliczać do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalną część wydatku poniesionego w związku z zapłatą czynszu najmu z góry.
Powyższe wnioski pozostaną aktualne także na gruncie znowelizowanych przepisów ustaw regulujących podatki dochodowe (nowelizacja wchodzi w życie w dniu 1 stycznia 2007 r.). Utrzymana została zasada, zgodnie z którą koszty dotyczące przychodów danego roku są rozliczane w tym roku, także w sytuacji, gdy zostały poniesione przed rokiem, w którym osiągnięty został przychód związany z tymi kosztami (w opisanej sytuacji chodzi o część opłaconych z góry kosztów najmu, która przypada na działalność prowadzoną w drugim roku trwania umowy).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK