| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Umowa najmu
 
Umowy najmu regulują przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Co do zasady przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. W tej umowie najemca może używać rzeczy, ale nie może pobierać z niej pożytków. Jak wiadomo, przepisy kodeksu cywilnego nie wymagają żadnej szczególnej formy, w której powinny być zawierane umowy najmu. Przede wszystkim ze względów dowodowych wskazana jest jednak forma pisemna. W praktyce najczęściej zawierane są umowy najmu, których przedmiotem może być lokal, grunt, przedsiębiorstwo albo inne składniki majątku prywatnego, jak i związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. W tego rodzaju sytuacjach nie zawsze umowa najmu będzie zawierana w warunkach samodzielnie prowadzonej działalności. Dość powszechne są również sytuacje, kiedy mamy do czynienia z umowami najmu zawieranymi prywatnie - wówczas stanowią odrębne źródło przychodów. Przychody uzyskane w związku z płaconym czynszem podlegają opodatkowaniu.
Pamiętajmy, że przychodem z działalności gospodarczej będą też przychody z tytułu najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, np. wynajem lokali i budynków należących do firmy lub innych składników majątku firmy. Trzeba wziąć pod uwagę, że jeśli najem lub dzierżawa stanowią dodatkowe źródło przychodów (najem prywatny), wówczas zastosowanie mają przepisy art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dalej ustawa o PIT.
 
Źródło przychodu
 
Jak wiadomo przychód z najmu podlega opodatkowaniu. Zasadniczo przepisy regulują dwa sposoby opodatkowania najmu. Najem może być opodatkowany albo na zasadach ogólnych, albo na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podstawową jednak wątpliwością wynajmujących jest prawidłowe zakwalifikowanie przychodów z najmu do odpowiednich źródeł przychodów. Mają z tym problem zwłaszcza osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Tymczasem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że źródło przychodów stanowi m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Definicję działalności gospodarczej dla celów podatkowych zawiera art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z treścią tego przepisu działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT. Trzeba jednak mieć na uwadze, że od 1 stycznia 2007 r. podana definicja ulegnie zmianie. I tak, od przyszłego roku za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą będzie uznawało się działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK