| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Obowiązki stron umowy najmu
 
Obowiązki wynajmującego:
- wydanie rzeczy najemcy,
- utrzymywanie przedmiotu najmu w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy (naprawy, usuwanie usterek, remonty),
- w sytuacji gdy przedmiot najmu ulegnie zniszczeniu z przyczyn, za które odpowiada wynajmujący, jest on zobowiązany do przywrócenia go do stanu poprzedniego, jeżeli to możliwe albo do rozwiązania umowy poprzez wypowiedzenie (najemcy przysługuje wówczas roszczenie odszkodowawcze),
- w przypadku gdy przedmiot najmu ulegnie zniszczeniu z przyczyn, za które nie odpowiada wynajmujący, nie jest on zobowiązany do przywrócenia go stanu poprzedniego.
Obowiązki najemcy:
- płacenie czynszu,
- finansowanie drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem rzeczy, np. malowanie ścian, drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych,
- używanie rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowanie nad nim opieki,
- po zakończeniu umowy zwrócenie przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym (najemca nie ponosi odpowiedzialności za normalne zużycie rzeczy).
 
Odrębne źródło przychodów
 
Najem może być również traktowany jako odrębne źródło przychodów. Dzieje się tak w sytuacji, gdy najem nie jest przedmiotem działalności gospodarczej lub wynajmowane składniki majątku nie są związane z działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji przychód będą stanowiły otrzymane lub postawione do dyspozycji wynajmującego w roku kalendarzowym pieniądze lub wartości świadczeń w naturze, lub inne nieodpłatne świadczenia. Wówczas przychód powstaje w momencie faktycznego otrzymania zapłaty. Takie rozwiązanie oznacza, że w przypadku gdy najemca nie zapłaci czynszu - po stronie wynajmującego nie powstanie żaden przychód.
Należy pamiętać, że przychodem w tym przypadku będzie wartość rzeczywiście otrzymanego przysporzenia majątkowego. W związku z tym zawierana umowa najmu powinna możliwie dokładnie określać warunki dotyczące zobowiązań każdej ze stron. Należy więc wskazać nie tylko kwotę czynszu należnego wynajmującemu, ale również określić, która strona będzie zobligowana do ponoszenia opłat związanych z przedmiotem najmu. Ma to znaczenie dla późniejszych rozliczeń, ponieważ wydatki ponoszone w ramach umowy przez najemcę nie będą stanowiły przychodu wynajmującego. Jeśli więc strony w umowie postanowią, że poza czynszem najemca będzie miał obowiązek ponoszenia kosztów związanych z opłatami za energię czy wodę - nie będzie to powodowało powstania przychodu po stronie wynajmującego, ponieważ w związku z tym nie osiąga on żadnych korzyści majątkowych.
Rozważając kwestie związane z opodatkowaniem przychodu z najmu, który stanowi odrębne źródło przychodów, należy mieć na względzie, że opodatkowanie go na zasadach ogólnych będzie odnosiło się tylko do skali podatkowej. Wyłączona będzie tu zatem możliwość skorzystania z podatku liniowego, ponieważ ten może dotyczyć tylko przychodów pochodzących z działalności gospodarczej.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK