| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Opłata targowa
 
Może też się zdarzyć, że wynajmowana nieruchomość będzie położona np. na targowisku, a według postanowień umowy najmu najemca będzie zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości. W takim przypadku najemca nie będzie podlegał opłacie targowej.
Przypomnijmy, że opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, z wyjątkiem osób, które są podatnikami podatku od nieruchomości, w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Za targowiska można uznać każde miejsce, gdzie prowadzony jest handel. Do tej kategorii będą się zaliczały również targowiska pod dachem czy hale używane do targów i wystaw. Jeśli więc osoba handlująca na targowisku w wynajętym boksie lub kiosku będzie - z tytułu umowy najmu - podatnikiem podatku od nieruchomości, wówczas nie będzie od niej pobierana opłata targowa od dokonywanej tam sprzedaży.
 
Koszty najmu prywatnego
 
Warto wiedzieć, że inaczej wygląda rozliczanie kosztów uzyskania przychodów z umów najmu jako przychodów z odrębnego źródła (najmu lokali prywatnych), tym bardziej że - jak zostało wspomniane - przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują, które wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa zawiera jedynie tzw. negatywny katalog wydatków, czyli taki, który nie pozwala na zakwalifikowanie ich jako kosztów. Mogą je stanowić opłaty za media, koszty wyposażenia, wspomniany podatek od nieruchomości czy nawet składki na ubezpieczenie. W każdym jednak przypadku konieczne jest ustalenie już w treści umowy najmu, kto i na jakich warunkach pokrywa koszty związane z najmem. Będzie to miało wpływ na późniejsze rozliczenia kontrahentów, ponieważ zasadniczo strona, która zobowiąże się do pokrywania wydatków związanych z najmem i która będzie faktycznie to robiła, będzie miała prawo do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
I tak, gdy wynajmujący pokrywa koszty związane z całym budynkiem, a wynajmuje tylko jego część, do kosztów uzyskania przychodów nie będzie mógł zaliczać całości ponoszonych opłat. Kosztami będą jedynie wydatki przypadające na część objętą umową najmu. Aby określić, jaka część wydatków może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów, należy ustalić stosunek wynajmowanej powierzchni do ogólnej powierzchni budynku. Rozliczenie kosztów będzie następowało wg tak ustalonej proporcji.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK