| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

W niniejszym poradniku po Międzynarodowych Standardach Rachunkowości omawiamy świadczenia pracownicze, rezerwy, przychody, dotacje, kontrakty budowlane oraz podatek dochodowy. Opisujemy, jak standardy regulują ich zakres wyceny, jak należy je zaprezentować w sprawozdaniu finansowym, a także jakie problemy sprawiają w praktyce i jak je rozwiązać.

Restrukturyzacja
 
MSR nr 37 podaje przykłady zdarzeń występujących w restrukturyzacji, które polegają na istotnej zmianie zakresu lub prowadzeniu działalności gopodarczej przez jednostkę.
Może to być np. sprzedaż lub zakończenie prowadzenia jednej z dziedzin działalności, likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej w jakimś kraju lub regionie, lub przeniesienie prowadzenia działalności gospodarczej z jednego kraju lub regionu do innego, zmiany w strukturze zarządzania, jak np. usunięcie jednego szczebla zarządzania oraz zasadnicza reorganizacja, która ma istotny wpływ na charakter i cel działalności jednostki gospodarczej. Rezerwa na koszty restrukturyzacji tworzona jest tylko wówczas, gdy spełnione zostaną ogólne kryteria ujmowania rezerw. Powinna ona obejmować tylko bezpośrednie nakłady powstające w wyniku restrukturyzacji, które jednocześnie w sposób nieodzowny z niej wynikają, a nie są związane z bieżącą działalnością jednostki gospodarczej. Dlatego kosztów przeszkolenia pozostających pracowników lub zmiany ich przyporządkowania służbowego, kosztów marketingu lub inwestycji w nowe systemy i sieci dystrybucji nie obejmuje się rezerwą na restrukturyzację, ponieważ odnoszą się do prowadzenia działalności w przyszłości i na dzień bilansowy nie mogą stanowić zobowiązań z tytułu restrukturyzacji.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK