| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

W niniejszym poradniku po Międzynarodowych Standardach Rachunkowości omawiamy świadczenia pracownicze, rezerwy, przychody, dotacje, kontrakty budowlane oraz podatek dochodowy. Opisujemy, jak standardy regulują ich zakres wyceny, jak należy je zaprezentować w sprawozdaniu finansowym, a także jakie problemy sprawiają w praktyce i jak je rozwiązać.

Ujmowanie dotacji
 
Dotacje rządowe, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej, należy ujmować, wtedy gdy istnieje wystarczająca pewność, iż jednostka gospodarcza spełni warunki związane z dotacjami oraz że dotacje będą otrzymane.
Sposób, w jaki dotacja została otrzymana, nie wpływa na metodę ujęcia księgowego, którą należy przyjąć. Dlatego też dotacja jest księgowana w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy została ona otrzymana w formie środków pieniężnych, czy też przybrała formę redukcji zobowiązań wobec rządu.
Dotacje rządowe należy w systematyczny sposób ujmować jako przychód w poszczególnych okresach, aby zapewnić ich współmierność z odnośnymi kosztami, które dotacje mają w zamierzeniu kompensować. Nie powinny one bezpośrednio zwiększać kapitału własnego.
Przykładowo, dotacje do aktywów podlegających amortyzacji są zazwyczaj ujmowane jako przychód na przestrzeni okresów proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych aktywów. Z kolei dotacje do aktywów nie podlegających amortyzacji, którym może towarzyszyć wymaganie spełnienia pewnych obowiązków, są ujmowane jako przychód okresów, na przestrzeni których ponoszone są koszty spełnienia tych obowiązków (np. dotacja udzielona w formie przyznania gruntu może być ujmowana jako przychód przez okres użytkowania budynku, jeśli udzielenie jej było uzależnione od wybudowania budynku na tym gruncie).
Dotacje rządowe mogą również przybierać formę przekazania niepieniężnego składnika aktywów, takiego jak grunt lub inne środki oddane jednostce gospodarczej do użytkowania. W takich przypadkach określa się zazwyczaj wartość godziwą niepieniężnego składnika aktywów i zarówno dotację, jak i składnik aktywów księguje się w ich wartości godziwej. Rozwiązaniem alternatywnym niekiedy stosowanym jest księgowanie zarówno składnika aktywów, jak i dotacji w wartościach nominalnych.
 
Dotacje do aktywów
 
Istnieją dwa alternatywne rozwiązania dotyczące prezentacji dotacji do aktywów w sprawozdaniu finansowym.
Dotacje rządowe do aktywów łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej należy prezentować w bilansie jako przychody przyszłych okresów lub pomniejszać o kwotę dotacji wartość składnika aktywów w celu uzyskania jego wartości bilansowej.
Zakup aktywów oraz przyjęcie dotacji do nich może spowodować poważne zmiany w przepływach środków pieniężnych jednostki gospodarczej. Z tego względu oraz w celu wykazania poziomu inwestycji brutto w aktywach, takie zmiany ujawnia się często jako oddzielne pozycje w rachunku przepływów pieniężnych, niezależnie od tego, czy dla celów prezentacji bilansu dotacje zostały czy też nie zostały odjęte od składnika aktywów.
 
Dotacje do przychodów
 
Istnieją również dwa alternatywne rozwiązania dotyczące prezentacji dotacji do przychodów w sprawozdaniu finansowym.
Dotacje do przychodu mogą być prezentowane jako przychód w oddzielnej pozycji rachunku zysków i strat, lub w ogólnej pozycji zatytułowanej: Pozostałe przychody. Dotacje mogą także pomniejszać odnośne koszty.
Za pierwszą z metod przemawia argument, że oddzielenie dotacji od kosztów ułatwia porównanie z innymi kosztami niezwiązanymi z dotacjami. Natomiast druga z metod wskazuje, że koszty nie zostałyby poniesione przez jednostkę gospodarczą, gdyby nie zostały jej przyznane dotacje, a zatem prezentacja kosztów bez skompensowania ich z dotacją może wprowadzać w błąd.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK