| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

W niniejszym poradniku po Międzynarodowych Standardach Rachunkowości omawiamy świadczenia pracownicze, rezerwy, przychody, dotacje, kontrakty budowlane oraz podatek dochodowy. Opisujemy, jak standardy regulują ich zakres wyceny, jak należy je zaprezentować w sprawozdaniu finansowym, a także jakie problemy sprawiają w praktyce i jak je rozwiązać.

Podatek dochodowy
 
Celem MSR nr 12 Podatek dochodowy jest określenie podejścia księgowego do podatku dochodowego, w tym podatku odroczonego. Dla celów niniejszego standardu termin: podatek dochodowy obejmuje wszelkie krajowe i zagraniczne podatki pobierane od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Podatek dochodowy zawiera również np. podatek płatny u źródła przez jednostki zależne, jednostki stowarzyszone lub wspólne przedsięwzięcia od wyniku przekazanego jednostce gospodarczej sporządzającej sprawozdanie.
Zgodnie z MSR nr 12, jednostka księguje podatek odroczony z zastosowaniem metody zwanej metodą zobowiązań bilansowych. Koncentruje się ona na różnicach przejściowych, które są różnicami między wartością podatkową składnika aktywów lub zobowiązań a jego wartością bilansową.
Podstawowe pojęcia: wartości podatkowej aktywów i pasywów, rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz różnic przejściowych dodatnich i ujemnych nie różnią się od tych znanych z ustawy o rachunkowości. Warto jednak zwrócić uwagę na rozszerzenie zakresu pojęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego o kwoty przewidziane do odliczenia od podatku dochodowego w przyszłych okresach wynikające z przeniesienia na kolejny okres niewykorzystanych ulg podatkowych.
Skutkiem wystąpienia różnic przejściowych jest konieczność utworzenia przez jednostkę gospodarczą rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego (dodatnie różnice przejściowe) i/lub składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego (ujemne różnice przejściowe) w odniesieniu do wszystkich różnic przejściowych. MSR nr 12 przedstawia warunki i wyjątki dotyczące konieczności utworzenia rezerwy lub ujęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
 
Podatek odroczony
 
MSR nr 12 wymaga ujęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, jeśli istnieje prawdopodobieństwo wypracowania w przyszłości dochodu do opodatkowania w takiej wysokości, aby pozwoliło to na zrealizowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Wynika to z ogólnej zasady ostrożnej wyceny pozwalającej na tworzenie składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jedynie w sytuacji pewności jego zrealizowania w przyszłości. W tym zakresie występują różnice pomiędzy Krajowym Standardem Rachunkowości nr 2 Podatek dochodowy, który wskazuje na ujmowanie aktywów z tytułu podatku odroczonego w każdym przypadku, przy równoczesnym dokonywaniu – w miarę potrzeby – odpisów aktualizujących wartość tych aktywów.
 

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK