| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

W niniejszym poradniku po Międzynarodowych Standardach Rachunkowości omawiamy świadczenia pracownicze, rezerwy, przychody, dotacje, kontrakty budowlane oraz podatek dochodowy. Opisujemy, jak standardy regulują ich zakres wyceny, jak należy je zaprezentować w sprawozdaniu finansowym, a także jakie problemy sprawiają w praktyce i jak je rozwiązać.

Podatek dochodowy
 
Celem MSR nr 12 Podatek dochodowy jest określenie podejścia księgowego do podatku dochodowego, w tym podatku odroczonego. Dla celów niniejszego standardu termin: podatek dochodowy obejmuje wszelkie krajowe i zagraniczne podatki pobierane od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Podatek dochodowy zawiera również np. podatek płatny u źródła przez jednostki zależne, jednostki stowarzyszone lub wspólne przedsięwzięcia od wyniku przekazanego jednostce gospodarczej sporządzającej sprawozdanie.
Zgodnie z MSR nr 12, jednostka księguje podatek odroczony z zastosowaniem metody zwanej metodą zobowiązań bilansowych. Koncentruje się ona na różnicach przejściowych, które są różnicami między wartością podatkową składnika aktywów lub zobowiązań a jego wartością bilansową.
Podstawowe pojęcia: wartości podatkowej aktywów i pasywów, rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz różnic przejściowych dodatnich i ujemnych nie różnią się od tych znanych z ustawy o rachunkowości. Warto jednak zwrócić uwagę na rozszerzenie zakresu pojęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego o kwoty przewidziane do odliczenia od podatku dochodowego w przyszłych okresach wynikające z przeniesienia na kolejny okres niewykorzystanych ulg podatkowych.
Skutkiem wystąpienia różnic przejściowych jest konieczność utworzenia przez jednostkę gospodarczą rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego (dodatnie różnice przejściowe) i/lub składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego (ujemne różnice przejściowe) w odniesieniu do wszystkich różnic przejściowych. MSR nr 12 przedstawia warunki i wyjątki dotyczące konieczności utworzenia rezerwy lub ujęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
 
Podatek odroczony
 
MSR nr 12 wymaga ujęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, jeśli istnieje prawdopodobieństwo wypracowania w przyszłości dochodu do opodatkowania w takiej wysokości, aby pozwoliło to na zrealizowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Wynika to z ogólnej zasady ostrożnej wyceny pozwalającej na tworzenie składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jedynie w sytuacji pewności jego zrealizowania w przyszłości. W tym zakresie występują różnice pomiędzy Krajowym Standardem Rachunkowości nr 2 Podatek dochodowy, który wskazuje na ujmowanie aktywów z tytułu podatku odroczonego w każdym przypadku, przy równoczesnym dokonywaniu – w miarę potrzeby – odpisów aktualizujących wartość tych aktywów.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK