| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

W niniejszym poradniku po Międzynarodowych Standardach Rachunkowości omawiamy świadczenia pracownicze, rezerwy, przychody, dotacje, kontrakty budowlane oraz podatek dochodowy. Opisujemy, jak standardy regulują ich zakres wyceny, jak należy je zaprezentować w sprawozdaniu finansowym, a także jakie problemy sprawiają w praktyce i jak je rozwiązać.

Ujmowanie podatku
 
Zasadą jest ujmowanie bieżącego i odroczonego podatku jako przychodu lub kosztu wpływającego na zysk lub stratę netto danego okresu, z wyjątkiem podatków wynikających z:
• transakcji czy zdarzeń, które są ujmowane, bezpośrednio w kapitale, w tym samym lub innym okresie lub
• połączenia jednostek gospodarczych.
Jeśli podatek dotyczy pozycji, które w tym samym lub innym okresie zmniejszyły lub zwiększyły bezpośrednio kapitał własny (np. w związku z przeszacowaniem środków trwałych lub korektą salda początkowego niepodzielonego zysku lat ubiegłych w związku ze zmianą przyjętych zasad rachunkowości), to podatek bieżący oraz odroczony powinny bezpośrednio zmniejszyć lub zwiększyć kapitał własny.
 
Podatek przy łączeniu jednostek
 
Korekty dokonane w momencie połączenia jednostek gospodarczych mające na celu wykazanie składników aktywów i pasywów w wartości godziwej powodują wystąpienie różnic przejściowych, a tym samym konieczność utworzenia rezerw lub (pod warunkiem spełnienia kryterium prawdopodobieństwa) ujęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Wartość tych aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego ma wpływ na wysokość ustalanej wartości firmy lub kwoty nadwyżki udziału jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejętej ponad cenę przejęcia. Jednak przypominamy, że MSR nr 12 zabrania tworzenia rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikających z początkowego ujęcia samej wartości firmy.
 
Kompensata salda
 
MSR nr 12 określa warunki stosowania kompensat salda debetowego i kredytowego podatku dochodowego bieżącego oraz odroczonego. W obu przypadkach jednostka musi posiadać możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat ujmowanych kwot oraz dodatkowo w przypadku podatku bieżącego – ma zamiar zapłacić podatek w kwocie netto lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczyć zobowiązanie. Natomiast w przypadku odroczonego podatku dochodowego musi być spełniony warunek:
• aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową na tego samego podatnika lub
• różnych podatników, którzy zamierzają rozliczyć zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku w kwocie netto, lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczać zobowiązania, w każdym przyszłym okresie, w którym przewiduje się rozwiązanie znaczącej ilości rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub zrealizowanie znaczącej ilości aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Katarzyna Matyka

Gazeta Prawna Nr 245/2006 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy]
z dnia 2006-12-18
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK