| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak sporządzić wiarygodne sprawozdanie finansowe

Jak sporządzić wiarygodne sprawozdanie finansowe

Aby sprawozdanie finansowe przedstawiało prawdziwy obraz firmy, wszystkie jego elementy muszą być sporządzone prawidłowo. Dlatego ważne jest, aby odpowiednie zasady rachunkowości zastosowane przy jego tworzeniu były opisane we wstępie do sprawozdania. Konieczne jest również umieszczenie w tym miejscu informacji, czy sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności jednostki.

Zmiany w kapitale własnym

 

Kolejnym elementem sprawozdania dla dużych jednostek jest zestawienie zmian w kapitale własnym. Pozwala ono odbiorcom uzyskać informacje na temat zmian, jakie zaszły w stanie poszczególnych kapitałów własnych w poprzednim i bieżącym roku obrotowym. Takie zaprezentowanie źródeł pochodzenia majątku pozwala uzyskać obraz zmian i ocenić, czy idą one w dobrym czy złym kierunku. Szczególnie istotne mogą być informacje dotyczące odniesienia skutków niektórych zdarzeń bezpośrednio na kapitał (fundusz) własny, przykładowo różnic między wyższą ceną sprzedaży a niższą ceną nominalną nowo wydanych akcji lub udziałów, ceną nabycia a ceną sprzedaży sprzedanych, względnie ceną nominalną umorzonych udziałów i akcji własnych, zobowiązań bezwarunkowo umorzonych w wyniku postępowania układowego czy korekty skutków błędu podstawowego.

Warto pamiętać, że jednostki, które nie sporządzają tego zestawienia, informacje o stanie kapitałów (funduszy) zapasowych i rezerwowych na początek roku obrotowego, zwiększeniach i wykorzystaniu oraz stanie na koniec roku obrotowego podają w dodatkowych informacjach i objaśnieniach.

Sporządzając tę część sprawozdania, należy zwrócić uwagę, czy dane wykazywane jako stan na początek okresu (pozycja I. kapitał [fundusz] własny na początek okresu [BO]) i na koniec okresu (II. kapitał [fundusz] własny na koniec okresu [BZ]) są zgodne z odpowiadającymi im danymi w bilansie, czyli w grupie A pasywów kapitał (fundusz) własny.

Szczególnie firmy, które zbliżają się do progu, po przekroczeniu którego będą musiały tworzyć zestawienie, powinny wiedzieć, że aby prawidłowo wykazywać kapitały własne w sprawozdaniu, w planie kont jednostki powinny mieć odpowiednio rozbudowane konta syntetyczne. Ważne jest również posiadanie w tym celu odpowiednich kont analitycznych, które będą ewidencjonować zwiększenia i zmniejszenia kapitałów według tytułów zmniejszeń i zwiększeń.

CO ZAWIERA ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Zestawienie to przedstawia informacje o zwiększeniach i zmniejszeniach:

- kapitału podstawowego,

- należnych wpłaty na kapitał podstawowy,

- udziałów (akcje) własnych,

- kapitału zapasowego,

- kapitału z aktualizacji wyceny,

- kapitału rezerwowego z dopłat wspólników,

- należnych wpłat na kapitał rezerwowy z dopłat wspólników,

- pozostałych kapitałów rezerwowych,

- zysków (strat) z lat ubiegłych,

- wyniku netto.                

DOKUMENTY SKŁADANE DO SĄDU

W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym:

- sprawozdanie finansowe,

- opinię biegłego rewidenta,

- odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania i podziale zysku lub pokryciu straty.

JAKI WARIANT RACHUNKU WYBRAĆ

Jednostki mogą dowolnie wybierać stosowany wariant rachunku zysków i strat spośród dwóch dopuszczalnych ustawą o rachunkowości. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie wariantu:

- kalkulacyjnego jest możliwe jeżeli jednostka ewidencjonuje koszty działalności operacyjnej w układzie funkcjonalnym. Oznacza to, że skorzystać z tej metody mogą firmy prowadzące księgi rachunkowe za pomocą kont z zespołu 5 (koszty w układzie funkcjonalnym) lub równocześnie kont zespołu 4 i 5 (koszty w układzie rodzajowym i funkcjonalnym),

- porównawczego jest możliwe, jeżeli jednostka ewidencjonuje koszty działalności operacyjnej w układzie rodzajowym. Oznacza to, że skorzystać z tej metody mogą firmy prowadzące księgi rachunkowe za pomocą kont z zespołu 4 (koszty w układzie rodzajowym) lub równocześnie kont zespołu 4 i 5 (koszty w układzie rodzajowym i funkcjonalnym).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK