| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak sporządzić wiarygodne sprawozdanie finansowe

Jak sporządzić wiarygodne sprawozdanie finansowe

Aby sprawozdanie finansowe przedstawiało prawdziwy obraz firmy, wszystkie jego elementy muszą być sporządzone prawidłowo. Dlatego ważne jest, aby odpowiednie zasady rachunkowości zastosowane przy jego tworzeniu były opisane we wstępie do sprawozdania. Konieczne jest również umieszczenie w tym miejscu informacji, czy sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności jednostki.

Podatek odroczony

 

Zgodnie z ustawą o rachunkowości rezerwy i aktywa z tytułu podatku odroczonego wykazuje się w bilansie oddzielnie. Nie kompensuje się ich automatycznie, gdyż nie ma pewności, że podatkowa realizacja różnic nastąpi w tym samym okresie. Możliwość kompensowania różnic przysługuje tylko jednostkom posiadającym tytuł uprawniający je do jednoczesnego uwzględnienia przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego.

W bilansie:

- aktywa z tytułu odroczonego podatku wykazuje się w pozycji aktywów: A.V.1 długoterminowe rozliczenia międzyokresowe,

- rezerwy z tytułu odroczonego podatku wykazuje się w pozycji pasywów: B.I.1 rezerwy na zobowiązania.

W rachunku zysków i strat: różnica między stanem rezerw i aktywów na koniec i początek okresu sprawozdawczego wykazuje się w pozycji: podatek dochodowy (wariant kalkulacyjny - O, porównawczy - L).

Natomiast w informacji dodatkowej podaje się informację na temat podatku odroczonego, jeżeli jego wysokość mogłaby w istotny sposób wpłynąć na wynik finansowy jednostki.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Agnieszka Pokojska


Gazeta Prawna Nr 10/2007 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy] z dnia 2007-01-15

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii IT dla HR. Wcześniej 20 lat dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK