| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Można prowadzić firmę na ryczałcie i być pracownikiem
Prowadzona od 1996 roku działalność gospodarcza może pozostać opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych pomimo rozpoczęcia od 2006 roku świadczenia usług na rzecz pracodawcy w tym samym zakresie. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z 2 marca 2006 r., nr PB/OPD/415-20/06/AR
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik od 1996 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług montersko-spawalniczych. Przychody uzyskiwane z tej działalności opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 6 stycznia 2006 r. podatnik jest zatrudniony jako monter urządzeń okrętowych i wykonuje takie same czynności, jakie wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pomimo zawartej umowy o pracę, działalność gospodarcza będzie kontynuowana. Czy mimo zawartej w dniu 6 stycznia 2006 r. umowy o pracę, przychody z działalności gospodarczej mogą pozostać opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym rozdziału 2 regulującego zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
Podatnik w ramach stosunku pracy wykonuje czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, jednak nie jest on podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki, gdyż działalność tę rozpoczął w 1996 roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem zatrudnienia u obecnego pracodawcy. Z tego też względu podatnik nie jest podmiotem, którego dotyczy cytowany art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem przychody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług montersko-spawalniczych może opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
OPINIA
Interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie jest korzystnym sygnałem dla podatników, którzy opodatkowując dochody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zawierają jednocześnie umowę o pracę. W opinii naczelnika warunki przewidziane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, odnoszące się do takich sytuacji, dotyczą wyłącznie podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Oznacza to, że podatnicy, którzy przed podjęciem zatrudnienia prowadzili działalność gospodarczą (samodzielnie lub w formie spółki), w ramach której wykonywali czynności tożsame z czynnościami, jakie mają wykonywać w ramach umowy o pracę, mają prawo do opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja ta wskazuje, że konstrukcja zawarta w przepisach o ryczałcie ewidencjonowanym jest odmienna od tej, którą przewiduje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej liniową - 19-proc. stawką. W tym drugim przypadku bowiem warunki wyboru liniowej stawki dotyczą zarówno podatników rozpoczynających, jak i kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej.

Opracowała Ewa Matyszewska

Gazeta Prawna Nr 15/2007 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy] z dnia 2007-01-22

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK