| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Ewidencja nie zwalnia z wystawiania rachunków
Prowadząc ewidencję przychodów, podatnik nie jest zwolniony z obowiązku wystawiania rachunków dla swoich klientów, jeśli ci o takie poproszą. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie z 11 kwietnia 2006 r., nr PD-Ia-415-5/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Od 1 marca 2006 r. podatnik prowadzi działalność usługową w zakresie uboju gospodarczego opodatkowaną ryczałtem. Jak udokumentować osiągnięty przychód z prowadzonej działalności? Czy podatnik jest zobowiązany do wystawiania klientom rachunków, czy też prowadząc ewidencję przychodów, dowodem na uzyskanie przychodów będzie wystawiony na koniec dnia dowód wewnętrzny?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 87 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
W myśl par. 3 rozporządzenia ministra finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. nr 219, poz. 1836), zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, faktur VAT RR, faktur VAT KOMIS, faktur VAT-MP, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami. W przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wskazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Oznacza to, że prowadzenie ewidencji przychodów nie zwalnia podatnika z obowiązku wystawiania faktur.
OPINIA
Należy rozróżnić dwie kwestie: dokumentowanie sprzedaży na potrzeby podatkowe oraz wystawianie dowodów sprzedaży na wniosek klienta. Odnosząc się do pierwszej kwestii, należy przede wszystkim wyjaśnić, czy podatnik rozliczający się z podatku od prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest również podatnikiem VAT. Z punktu widzenia podatku dochodowego nie ma bowiem obowiązku dokumentowania przychodów tylko i wyłącznie fakturami. Można sprzedaż dokumentować również tzw. dowodem wewnętrznym. Ewidencję przychodów prowadzi się bowiem na podstawie dowodów księgowych, czyli dokumentów potwierdzających sprzedaż. Podatnik i tak płaci podatek ryczałtowy, którego wysokość zależy od rodzaju deklarowanej działalności i stopy opodatkowania. W przypadku gdy jest on płatnikiem podatku od towarów i usług, jest on jednak zobowiązany wystawić fakturę. Odnosząc się do drugiej kwestii, czyli wystawienia dowodów sprzedaży, to zależy to w tym wypadku od woli klienta. W przypadku jednak żądania klienta sprzedawca musi taki dowód wystawić.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »