| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Ewidencja nie zwalnia z wystawiania rachunków
Prowadząc ewidencję przychodów, podatnik nie jest zwolniony z obowiązku wystawiania rachunków dla swoich klientów, jeśli ci o takie poproszą. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie z 11 kwietnia 2006 r., nr PD-Ia-415-5/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Od 1 marca 2006 r. podatnik prowadzi działalność usługową w zakresie uboju gospodarczego opodatkowaną ryczałtem. Jak udokumentować osiągnięty przychód z prowadzonej działalności? Czy podatnik jest zobowiązany do wystawiania klientom rachunków, czy też prowadząc ewidencję przychodów, dowodem na uzyskanie przychodów będzie wystawiony na koniec dnia dowód wewnętrzny?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 87 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
W myśl par. 3 rozporządzenia ministra finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. nr 219, poz. 1836), zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, faktur VAT RR, faktur VAT KOMIS, faktur VAT-MP, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami. W przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wskazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Oznacza to, że prowadzenie ewidencji przychodów nie zwalnia podatnika z obowiązku wystawiania faktur.
OPINIA
Należy rozróżnić dwie kwestie: dokumentowanie sprzedaży na potrzeby podatkowe oraz wystawianie dowodów sprzedaży na wniosek klienta. Odnosząc się do pierwszej kwestii, należy przede wszystkim wyjaśnić, czy podatnik rozliczający się z podatku od prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest również podatnikiem VAT. Z punktu widzenia podatku dochodowego nie ma bowiem obowiązku dokumentowania przychodów tylko i wyłącznie fakturami. Można sprzedaż dokumentować również tzw. dowodem wewnętrznym. Ewidencję przychodów prowadzi się bowiem na podstawie dowodów księgowych, czyli dokumentów potwierdzających sprzedaż. Podatnik i tak płaci podatek ryczałtowy, którego wysokość zależy od rodzaju deklarowanej działalności i stopy opodatkowania. W przypadku gdy jest on płatnikiem podatku od towarów i usług, jest on jednak zobowiązany wystawić fakturę. Odnosząc się do drugiej kwestii, czyli wystawienia dowodów sprzedaży, to zależy to w tym wypadku od woli klienta. W przypadku jednak żądania klienta sprzedawca musi taki dowód wystawić.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »