| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Przy ryczałcie składek na KRUS nie można potrącić
Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem i opłacający składki ubezpieczeniowe w KRUS nie może tych składek odliczyć od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 kwietnia 2006 r., nr PO I-415/6/2006.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą 1 marca 2006 r. Od 1 lutego 2003 r. podatnik podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej, KRUS zobowiązał podatnika do opłacania składki w podwójnej wysokości. Czy podatnik może odliczyć od przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wydatki, które ponosi z tytułu opłacania podwyższonych składek na ubezpieczenie społeczne rolników (KRUS), wynikających z tego, że będąc rolnikiem, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.); zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Rolnicy podlegają ubezpieczeniu na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. nr 7, poz. 25 z późn. zm.) i opłacają kwartalne składki na ubezpieczenie społeczne. Składki te nie podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdyż nie jest to składka pobierana na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
OPINIA
Organ podatkowy w niniejszej interpretacji nie zwrócił uwagi, że pytanie podatnika dotyczyło możliwości odliczenia od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składek płaconych do KRUS. Zamiast powoływać się na zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, organ podatkowy powinien udzielić interpretacji w oparciu o ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej właśnie ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tak więc składki płacone do KRUS nie dają podstawy do dokonania jakichkolwiek odliczeń od ryczałtu ewidencjonowanego. Warto zaznaczyć, iż w ustawie o zryczałtowanym podatku nie funkcjonuje pojęcie dochodu, gdyż do obliczenia podstawy opodatkowania nie bierze się w ogóle pod uwagę kosztów działalności gospodarczej. Tym samym odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne jest po prostu niewykonalne.
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »