| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Można płacić ryczałt i być wspólnikiem spółki
Prowadząc działalność opodatkowaną w formie ryczałtu, można jednocześnie być wspólnikiem spółki cywilnej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Będą to dwa przedsięwzięcia. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 26 czerwca 2006 r., nr PD/415-13/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług remontowych, rozliczając się z tego tytułu w formie ryczałtu. Podatnik chce rozszerzyć działalność i przystąpić do spółki cywilnej jako udziałowiec. Spółka cywilna prowadzić będzie działalność handlową, a formą opodatkowania dla tej spółki będą zasady ogólne. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie usług remontowych, opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego można jednocześnie zostać udziałowcem spółki cywilnej, której dochody rozliczane będą na zasadach ogólnych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku zryczałtowanym) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Treść tego przepisu umożliwiła podatnikowi wybór formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykonywanej samodzielnie, ryczałtem od momentu jej rozpoczęcia. Zaznaczyć należy, że przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą, prowadzoną w formie spółki cywilnej, jako odrębną działalność niezwiązaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz niebędącą jej częścią. Odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego ryczałtem.
OPINIA
Stanowisko organu podatkowego jest zasadne. Z ryczałtu mogą korzystać podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT, a także, gdy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej osób fizycznych. Należy zaznaczyć, że przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym nie przewidują wyłączenia ryczałtowego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej samodzielnie z powodu rozpoczęcia działalności w formie spółki cywilnej, opodatkowanej na zasadach ogólnych. Istotny jest jednak fakt, że przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej jako odrębną działalność, niezwiązaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz niebędącą jej częścią, w związku z czym odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK