| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Można płacić ryczałt i być wspólnikiem spółki
Prowadząc działalność opodatkowaną w formie ryczałtu, można jednocześnie być wspólnikiem spółki cywilnej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Będą to dwa przedsięwzięcia. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 26 czerwca 2006 r., nr PD/415-13/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług remontowych, rozliczając się z tego tytułu w formie ryczałtu. Podatnik chce rozszerzyć działalność i przystąpić do spółki cywilnej jako udziałowiec. Spółka cywilna prowadzić będzie działalność handlową, a formą opodatkowania dla tej spółki będą zasady ogólne. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie usług remontowych, opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego można jednocześnie zostać udziałowcem spółki cywilnej, której dochody rozliczane będą na zasadach ogólnych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku zryczałtowanym) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Treść tego przepisu umożliwiła podatnikowi wybór formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykonywanej samodzielnie, ryczałtem od momentu jej rozpoczęcia. Zaznaczyć należy, że przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą, prowadzoną w formie spółki cywilnej, jako odrębną działalność niezwiązaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz niebędącą jej częścią. Odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego ryczałtem.
OPINIA
Stanowisko organu podatkowego jest zasadne. Z ryczałtu mogą korzystać podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT, a także, gdy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej osób fizycznych. Należy zaznaczyć, że przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym nie przewidują wyłączenia ryczałtowego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej samodzielnie z powodu rozpoczęcia działalności w formie spółki cywilnej, opodatkowanej na zasadach ogólnych. Istotny jest jednak fakt, że przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej jako odrębną działalność, niezwiązaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz niebędącą jej częścią, w związku z czym odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK