| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Eksport towarów nie wpływa na formę opodatkowania
Rozszerzenie działalności gospodarczej i eksport wyrobów nie będą miały wpływu na formę opodatkowania. Osiągane przychody będą nadal opodatkowane ryczałtem. - Postanowienie naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie z 26 czerwca 2006 r., nr D-3/415/4/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik prowadzi sprzedaż sukien ślubnych. Czy płacony ryczałt będzie miał zastosowanie również po rozszerzeniu działalności na eksport do USA?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
W art. 8 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawodawca zawarł wyłączenia z opodatkowania w tej formie. Przepis ten nie zawiera wyłączenia z opodatkowania przychodów z tytułu eksportu. Ograniczeniem w stosowaniu tej formy opodatkowania jest również rozpoczęcie działalności samodzielnie, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
W konsekwencji rozszerzenie zakresu działalności na sprzedaż sukien ślubnych na eksport do USA w 2006 roku nie jest - zarówno ze względu na przedmiotowy jak i podmiotowy zakres działalności - wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Właściwym w sprawach opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym za dany rok podatkowy, jest naczelnik urzędu skarbowego, według miejsca zamieszkania podatnika. Dla celów podatkowych miejscem zamieszkania osoby fizycznej będzie miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
OPINIA
Ryczałt jest formą opodatkowania skierowaną do osób prowadzących działalność gospodarczą w niewielkim zakresie. Mogą ją wybrać podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z działalności prowadzonej samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro. Ten sam limit kwotowy stosuje się w odniesieniu do sumy przychodów wspólników spółki, jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki. Rozszerzenie przedmiotu działalności nie powoduje utraty możliwości opodatkowania w omawianej formie, gdy rodzaj działalności, o który poszerzamy prowadzenie przedsiębiorstwa, nie jest wymieniony wśród enumeratywnie wyliczonych negatywnych przesłanek zastosowania ryczałtu. Podatnicy zmieniający lub poszerzający zakres działalności, aby móc rozliczać się dalej w formie ryczałtu z przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, powinni zatem mieć na uwadze limity kwotowe oraz sprawdzenie, czy rodzaj działalności gospodarczej nie został wyłączony z ryczałtu.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »