| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Usługi na rzecz pracodawcy nie wyłączają ryczałtu
Podatnik, rozpoczynając działalność gospodarczą, może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mimo że przed jej rozpoczęciem wykonywał inne czynności na rzecz swojego przyszłego kontrahenta. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 8 maja 2006 r., nr PDG/415-21/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
W roku poprzednim podatnik pracował u jednego ze swoich przyszłych kontrahentów na stanowisku biurowym: specjalista do spraw komutacji i zajmował się informatyczną obsługą urządzeń komputerowych. Obecnie podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności polegającej według PKD na wykonywaniu robót ogólnobudowlanych w zakresie usług konserwacji oraz budowy i modernizacji sieci. Czy rozpoczynając prowadzenie działalności, można skorzystać z formy ryczałtu, jeżeli przed założeniem firmy wykonywano inne czynności dla kontrahenta w ramach stosunku pracy?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym, opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych.
W tej formie nie mogą być opodatkowani podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie działalności samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. W omawianej sprawie, podatnik jako pracownik wykonywał czynności diametralnie inne niż w ramach prowadzonej działalności, wobec czego działalność podatnika może być opodatkowana na zasadach ryczałtu.
OPINIA
Powołany przepis ustanawia karencję dla podatników, którzy będą wykonywać w ramach działalności gospodarczej te same czynności, które były przedmiotem ich obowiązków pracowniczych. Takie brzmienie przepisu oznacza, że ograniczenie to nie powinno mieć zastosowania w sytuacjach, w których podatnik w ramach działalności wykonuje czynności różne od swoich obowiązków pracowniczych. W przedstawionej interpretacji nie powinno być wątpliwości, że czynności te są inne (informatyczna obsługa urządzeń komputerowych a roboty ogólnobudowlane w zakresie usług konserwacji oraz budowy i modernizacji sieci). Takie rozróżnienie nie zawsze jest jednak aż tak bardzo czytelne - może zdarzyć się, że podatnik będzie wykonywał czynności zbliżone do obowiązków pracowniczych. W takich przypadkach uzasadnione będzie potwierdzenie możliwości skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego bądź liniowego opodatkowania z organami skarbowymi.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK