| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Ulgę uczniowską można odliczyć także od ryczałtu
Przysługującą ulgę uczniowską można odliczyć zarówno od podatku z dochodu z działalności gospodarczej, jak i od ryczałtu obliczonego od przychodów z najmu. - Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 19 czerwca 2006 r., nr 1424/2150/4111/415/36/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
W trakcie działalności prowadzonej w latach 1986-2004 podatniczka szkoliła uczniów i z tego tytułu otrzymała ulgi uczniowskie. Ulgi te zostały częściowo wykorzystane, ale na dzień 1 stycznia 2005 r. podatniczce pozostała jeszcze ulga do odliczenia. Podatniczka obecnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz uzyskuje przychód z najmu, opodatkowany ryczałtem. Czy przysługującą ulgę uczniowską można odliczyć zarówno od podatku od dochodu z działalności gospodarczej, jak i zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodów z najmu?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Z dniem 1 stycznia 2004 r. zlikwidowana została ulga z tytułu szkolenia uczniów polegająca na obniżeniu podatku dochodowego, tzw. ulga uczniowska. Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Podatnicy mogą korzystać z ulgi uczniowskiej na zasadzie praw nabytych.
Podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. Zatem podatnicy, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu lub w formie karty podatkowej.
Na podstawie art. 27c ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. podatnicy, uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3, mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów. Ulga uczniowska przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniających w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego.
Z zacytowanego przepisu wynika wprost, że prawo do nabycia ulgi uczniowskiej przysługuje wyłącznie osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników oraz spełniającym pozostałe warunki określone w ustawie.
Ze wskazanych przepisów nie wynika jednak, że ustawodawca wprowadził ograniczenie do możliwości odliczenia już przyznanej ulgi uczniowskiej tylko i wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Należy więc stwierdzić, że o kwotę ulgi uczniowskiej można pomniejszyć nie tylko należny podatek od dochodów z działalności gospodarczej, ale również podatek należny od dochodów z innych źródeł. Podatnik, któremu przyznano ulgę uczniowską, nabywa bowiem prawo do jej realizacji niezależnie od źródła przychodów.
W omawianej sprawie podatniczka ma zatem prawo do obniżenia o przyznaną ulgę uczniowską podatku należnego od dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz należnego ryczałtu od przychodów z najmu.
OPINIA
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które do 31 grudnia 2003 r. nabyły prawo do odliczenia od podatku z tytułu tzw. ulgi uczniowskiej, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata przed 2004 rokiem, mają prawo do kontynuacji tych odliczeń w latach następnych. Odliczenia te mogą być dokonywane od podatku obliczonego na zasadach ogólnych (tj. według skali progresywnej ze stawkami 19-, 30- i 40-proc.), o ile kwoty te nie pomniejszyły podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Należy zwrócić również uwagę, że żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi, że odliczeń z tego tytułu można dokonywać wyłącznie od podatku obliczonego od dochodu uzyskanego w ramach działalności gospodarczej. Tym samym obniżce ze wspomnianego tytułu może podlegać każdy podatek danej osoby, obliczony według skali, niezależnie od źródła przychodu, którego on dotyczy. Wynika to z faktu, że kryterium prowadzenia działalności gospodarczej dotyczy momentu nabycia prawa do tej ulgi, a nie okresu faktycznego jej wykorzystywania.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK