| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Ulgę uczniowską można odliczyć także od ryczałtu
Przysługującą ulgę uczniowską można odliczyć zarówno od podatku z dochodu z działalności gospodarczej, jak i od ryczałtu obliczonego od przychodów z najmu. - Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 19 czerwca 2006 r., nr 1424/2150/4111/415/36/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
W trakcie działalności prowadzonej w latach 1986-2004 podatniczka szkoliła uczniów i z tego tytułu otrzymała ulgi uczniowskie. Ulgi te zostały częściowo wykorzystane, ale na dzień 1 stycznia 2005 r. podatniczce pozostała jeszcze ulga do odliczenia. Podatniczka obecnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz uzyskuje przychód z najmu, opodatkowany ryczałtem. Czy przysługującą ulgę uczniowską można odliczyć zarówno od podatku od dochodu z działalności gospodarczej, jak i zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodów z najmu?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Z dniem 1 stycznia 2004 r. zlikwidowana została ulga z tytułu szkolenia uczniów polegająca na obniżeniu podatku dochodowego, tzw. ulga uczniowska. Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Podatnicy mogą korzystać z ulgi uczniowskiej na zasadzie praw nabytych.
Podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. Zatem podatnicy, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu lub w formie karty podatkowej.
Na podstawie art. 27c ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. podatnicy, uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3, mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów. Ulga uczniowska przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniających w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego.
Z zacytowanego przepisu wynika wprost, że prawo do nabycia ulgi uczniowskiej przysługuje wyłącznie osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników oraz spełniającym pozostałe warunki określone w ustawie.
Ze wskazanych przepisów nie wynika jednak, że ustawodawca wprowadził ograniczenie do możliwości odliczenia już przyznanej ulgi uczniowskiej tylko i wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Należy więc stwierdzić, że o kwotę ulgi uczniowskiej można pomniejszyć nie tylko należny podatek od dochodów z działalności gospodarczej, ale również podatek należny od dochodów z innych źródeł. Podatnik, któremu przyznano ulgę uczniowską, nabywa bowiem prawo do jej realizacji niezależnie od źródła przychodów.
W omawianej sprawie podatniczka ma zatem prawo do obniżenia o przyznaną ulgę uczniowską podatku należnego od dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz należnego ryczałtu od przychodów z najmu.
OPINIA
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które do 31 grudnia 2003 r. nabyły prawo do odliczenia od podatku z tytułu tzw. ulgi uczniowskiej, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata przed 2004 rokiem, mają prawo do kontynuacji tych odliczeń w latach następnych. Odliczenia te mogą być dokonywane od podatku obliczonego na zasadach ogólnych (tj. według skali progresywnej ze stawkami 19-, 30- i 40-proc.), o ile kwoty te nie pomniejszyły podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Należy zwrócić również uwagę, że żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi, że odliczeń z tego tytułu można dokonywać wyłącznie od podatku obliczonego od dochodu uzyskanego w ramach działalności gospodarczej. Tym samym obniżce ze wspomnianego tytułu może podlegać każdy podatek danej osoby, obliczony według skali, niezależnie od źródła przychodu, którego on dotyczy. Wynika to z faktu, że kryterium prowadzenia działalności gospodarczej dotyczy momentu nabycia prawa do tej ulgi, a nie okresu faktycznego jej wykorzystywania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK