| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Podatnik zachowa prawo do formy opodatkowania
Podatnik po rozwiązaniu umowy o pracę, jako osoba kontynuująca działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, zachowa prawo do opodatkowania przychodów z tej działalności w formie zryczałtowanej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z 10 kwietnia 2006 r., nr PB/OPD/415-22/06/MC
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik od 1 marca 2004 r. prowadzi działalność w zakresie instalacji urządzeń elektrycznych, z której przychody opodatkowane są w formie ryczałtu. Obecnie podatnik zamierza wykonać czynności wchodzące w zakres jego działalności, w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy. Podatnik w czasie trwania umowy o pracę nie zamierza zawieszać ani likwidować prowadzonej działalności. Czy po rozwiązaniu umowy o pracę i prowadząc nadal działalność gospodarczą, podatnik straci prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
Opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się, co do zasady, do podatników:
- opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 ustawy,
- korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) prowadzenia pozarolniczej działalność gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
e) świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
- wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
- podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych,
- rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
Powołany art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym ma zastosowanie do podatników rozpoczynających działalność, którzy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej podatnika.
W omawianej sytuacji podatnik nie jest osobą rozpoczynającą działalność, a umowa o pracę, w ramach której będzie świadczył usługi, których zakres jest tożsamy z zakresem prowadzonej działalności, zostanie zawarta po upływie prawie dwóch lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z tym nie mają zastosowania art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku. Tym samym po rozwiązaniu umowy o pracę (z dniem ukończenia pracy) podatnik świadcząc dotychczasowe usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie utraci prawa do opodatkowania przychodów ryczałtem.
OPINIA
Naczelnik urzędu skarbowego w omawianym postanowieniu uznał, że przepis ograniczający sposób opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy tylko osób rozpoczynających działalność, a nie podatników, którzy tę działalność kontynuują. Należy jednak zauważyć, że może istnieć wątpliwość co do brzmienia przepisu określającego moment utraty przez podatnika prawa do opodatkowania działalności ryczałtem. Artykuł 8 ust. 2 zdanie drugie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje bowiem, że podatnik traci prawo do ryczałtu, jeśli uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek na zasadach ogólnych. Wątpliwości może budzić to, czy prawo do ryczałtu traci tylko podatnik rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym czy także podatnik ją kontynuujący. Wykładnia celowościowa i systemowa tego przepisu prowadzi jednak do wniosku, że mowa jest tutaj o podatniku rozpoczynającym działalność gospodarczą, który utraci prawo do opodatkowania ryczałtem wtedy, jeśli w roku podatkowym, w którym zaczął prowadzić działalność, uzyska przychody od byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK