| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Podatnik zachowa prawo do formy opodatkowania
Podatnik po rozwiązaniu umowy o pracę, jako osoba kontynuująca działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, zachowa prawo do opodatkowania przychodów z tej działalności w formie zryczałtowanej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z 10 kwietnia 2006 r., nr PB/OPD/415-22/06/MC
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik od 1 marca 2004 r. prowadzi działalność w zakresie instalacji urządzeń elektrycznych, z której przychody opodatkowane są w formie ryczałtu. Obecnie podatnik zamierza wykonać czynności wchodzące w zakres jego działalności, w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy. Podatnik w czasie trwania umowy o pracę nie zamierza zawieszać ani likwidować prowadzonej działalności. Czy po rozwiązaniu umowy o pracę i prowadząc nadal działalność gospodarczą, podatnik straci prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
Opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się, co do zasady, do podatników:
- opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 ustawy,
- korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) prowadzenia pozarolniczej działalność gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
e) świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
- wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
- podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych,
- rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
Powołany art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym ma zastosowanie do podatników rozpoczynających działalność, którzy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej podatnika.
W omawianej sytuacji podatnik nie jest osobą rozpoczynającą działalność, a umowa o pracę, w ramach której będzie świadczył usługi, których zakres jest tożsamy z zakresem prowadzonej działalności, zostanie zawarta po upływie prawie dwóch lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z tym nie mają zastosowania art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku. Tym samym po rozwiązaniu umowy o pracę (z dniem ukończenia pracy) podatnik świadcząc dotychczasowe usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie utraci prawa do opodatkowania przychodów ryczałtem.
OPINIA
Naczelnik urzędu skarbowego w omawianym postanowieniu uznał, że przepis ograniczający sposób opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy tylko osób rozpoczynających działalność, a nie podatników, którzy tę działalność kontynuują. Należy jednak zauważyć, że może istnieć wątpliwość co do brzmienia przepisu określającego moment utraty przez podatnika prawa do opodatkowania działalności ryczałtem. Artykuł 8 ust. 2 zdanie drugie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje bowiem, że podatnik traci prawo do ryczałtu, jeśli uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek na zasadach ogólnych. Wątpliwości może budzić to, czy prawo do ryczałtu traci tylko podatnik rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym czy także podatnik ją kontynuujący. Wykładnia celowościowa i systemowa tego przepisu prowadzi jednak do wniosku, że mowa jest tutaj o podatniku rozpoczynającym działalność gospodarczą, który utraci prawo do opodatkowania ryczałtem wtedy, jeśli w roku podatkowym, w którym zaczął prowadzić działalność, uzyska przychody od byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK