| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatek od środków transportowych

Podatek od środków transportowych

Od 1 stycznia obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o podatku od środków transportowych. Właściciele środków transportowych muszą pamiętać o zobowiązaniach podatkowych w tym zakresie. Jest to o tyle istotne, że odpowiednich formalności należy dopełnić samodzielnie, bez wezwania organu podatkowego.

Płatność bez wezwania
O prawidłowe rozliczenie się z podatku od środków transportowych podatnik powinien zadbać we własnym zakresie. Organ podatkowy nie informuje podatnika o konieczności jego uiszczenia, co wynika z samej konstrukcji tego podatku. W praktyce oznacza to tyle, że podatek należy zapłacić bez wezwania w kasie urzędu gminy lub na konto. Ponadto to podatnik musi dopilnować, by w odpowiednim czasie poinformować organ podatkowy o powstaniu i wygaśnięciu obowiązku podatkowego, określić stawkę oraz uiścić podatek. Jeśli zaś nie zapłacimy podatku w terminie lub zapłacimy go w niepełnej wysokości, to musimy liczyć się z tym, że będzie on wtedy podlegał egzekucji administracyjnej, a złożona deklaracja będzie stanowiła podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego. Zasady prowadzenia egzekucji administracyjnej reguluje ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.). Wcześniej organ podatkowy będzie miał prawo do wszczęcia postępowania podatkowego w celu ustalenia zaległości podatkowej. Przypomnijmy, że zaległość podatkowa powstaje m.in. wtedy, gdy nie zapłacimy w terminie podatku, zaliczki na podatek lub raty podatku. Podatnik, który nie dopełni swoich obowiązków w zakresie podatku od środków transportowych, powinien też mieć na względzie, że zgodnie z art. 21 par. 3 Ordynacji podatkowej, jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłaci w całości lub w części podatku, nie złoży deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wyda decyzję, w której określi wysokość zobowiązania podatkowego. Zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę należy uiścić w ciągu 14 dni. W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy.
Swoistą karą za niedotrzymanie terminu płatności podatku, zaliczki bądź raty podatku jest konieczność naliczenia i zapłacenia oprócz należności głównej - odsetek za zwłokę.
Co do zasady odsetki za zwłokę nalicza i wpłaca samodzielnie, bez wezwania organu podatkowego, podmiot zobowiązany do ich zapłaty (np. podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny).
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »