| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować formularz PIT-40

Jak przygotować formularz PIT-40

Do końca lutego zakłady pracy, przedsiębiorcy oraz inni płatnicy powinni przygotować roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w ubiegłym roku. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PIT-40.

Podatnicy, którzy nie chcieli wypełniać samodzielnie formularza PIT, mogli poprosić o to płatnika. Wystarczyło złożyć oświadczenie PIT-12 przed 10 stycznia. Jan Kowalski skorzystał z tej możliwości i dostarczył swojemu pracodawcy oświadczenie na formularzu PIT-12. Podatnik poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów. Nie ma też obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych. Podatnik nie korzysta również z możliwości opodatkowania dochodów łącznie z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Nie zamierza też korzystać z odliczeń od dochodu i podatku. Podatnik nie zamierza też odliczać kwot darowizn pieniężnych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Płatnik, wypełniając PIT-40 dla Jana Kowalskiego, wpisuje w poz. 1 swój NIP. Następnie w poz. 4 wpisuje rok, za który dokonuje rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika. Potem wpisuje swoje dane adresowe i identyfikacyjne oraz dane adresowe i identyfikacyjne podatnika. Następnie w części E zamieszcza informację o kosztach uzyskania przychodów. W przypadku podatnika będą to koszty uzyskania przychodów od jednego zakładu pracy. Ponieważ podatnik nie wnioskował o podwyższenie kosztów uzyskania przychodów, płatnik w części E PIT-40 zaznaczy kwadrat pierwszy.
Potem płatnik wypełnia część F. Tu wpisuje wysokość przychodu, kosztów uzyskania przychodów, dochód i kwotę zaliczek. Podatnik poza wynagrodzeniem ze stosunku pracy (83 057,60 zł) uzyskał od płatnika przychód z tytułu praw autorskich, do którego znalazła zastosowanie 50-proc. stawka kosztów uzyskania przychodów (przychód - 42 365 zł wpisywany w poz. 40, koszty - 18 275,35 zł; wpisane w poz. 41). Sumę tych przychodów, kosztów ich uzyskania i zaliczek pobranych na podatek wpisuje w poz. od 63 do 66. W przypadku Jana Kowalskiego w poz. 63 płatnik wpisuje 134 587,60 zł (suma przychodów), w poz. 64 - 23 429,10 zł (zsumowane koszty uzyskania przychodów), w poz. 65 - 111 158,50 zł (suma dochodów podatnika) i w poz. 66 - 16 001 zł (suma zaliczek pobranych przez płatnika).
Następna część to odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne (15 229,38 zł), i obliczenie podatku. Płatnik musi pamiętać, by podstawę obliczenia podatku zaokrąglić do pełnego złotego. W poz. 71 powinien więc wpisać 95 929 zł (111 158,50 zł czyli suma dochodów minus 15 229,38 zł, czyli kwota składki na ubezpieczenie społeczne) = 95 929,12 zł, a po zaokrągleniu do pełnego złotego - 95 929 zł. Od obliczonego podatku należy odjąć składki na ubezpieczenia zdrowotne. W przypadku Jana Kowalskiego będzie to kwota 9950,25 zł. Potem pozostaje wyliczenie kwoty należnego podatku. W naszym przypadku okazało się, że płatnik pobrał za niskie zaliczki. Powstała więc kwota do zapłaty w wysokości 413,00 zł. Różnicę tę płatnik pobiera z dochodu za marzec 2007 r. albo za kwiecień - gdy będzie wnioskował o to podatnik.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK