| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować formularz PIT-40

Jak przygotować formularz PIT-40

Do końca lutego zakłady pracy, przedsiębiorcy oraz inni płatnicy powinni przygotować roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w ubiegłym roku. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PIT-40.

Czy składać korektę
Płatnik, wypełniając PIT-40, może się pomylić. Pomyłki te można stosownie do przepisów Ordynacji podatkowej skorygować. Uprawnienie takie daje płatnikom art. 81 Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że jeśli tylko odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Składając korektę deklaracji PIT-40, płatnik zaznacza w części A formularza w poz. 6 kwadracik: korekta formularza.
6 kroków jak bezbłędnie wypełnić PIT-40
1 Wpisz podstawowe informacje
Płatnik (pracodawca) najpierw wypełnia pierwszą stronę PIT-40, gdzie podaje podstawowe informacje, m.in. swój NIP. Wpisuje też rok podatkowy, za który dokonuje rocznego obliczenia podatku, oraz urząd skarbowy, do którego adresowany jest formularz, a także dane identyfikacyjne swoje i podatnika.
2 Ustal koszty uzyskania przychodów
Następnie płatnik zaznacza właściwy kwadrat w rubryce dotyczącej kosztów uzyskania przychodów, wskazując, czy zostały one np. uwzględnione na podstawie wydatków faktycznie poniesionych udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi.
3 Określ źródła przychodów
W części F formularza płatnik wpisuje kwotę przychodów z poszczególnych źródeł, wysokość kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty pobranych zaliczek na podatek.
4 Oblicz należny podatek
W dalszej części płatnik wpisuje podstawę obliczenia podatku oraz podatek należny obliczony przy uwzględnieniu obowiązującej skali podatkowej.
5 Rozlicz nadpłatę lub niedopłatę
Płatnik wykazuje nadpłatę w podatku (jeśli taka ma miejsce) i zalicza ją na poczet zaliczki za marzec, a gdy okaże się, że kwota pobranych zaliczek była niższa niż należny podatek, wpisuje odpowiednią kwotę w poz. 80 formularza.
6 Podpisz formularz
Na zakończenie płatnik składa oświadczenie o znajomości przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej skarbowej oraz składa podpis.
Jakie obowiązki ma płatnik
Przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku płatnik powinien:
- uwzględnić sumę wypłaconych w ciągu roku wynagrodzeń oraz innych świadczeń stanowiących przychód podatnika,
- odliczyć od dochodu potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe,
- ustalając dochód uwzględnić (na wniosek podatnika) koszty uzyskania przychodów w wysokości wydatków na dojazd do zakładu pracy wynikających z imiennych biletów miesięcznych,
- pomniejszyć podatek o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- porównać kwotę podatku należnego z kwotą wpłaconych w ciągu roku zaliczek na podatek w celu ustalenia, czy powstała nadpłata czy też konieczność zapłaty pozostałej części należnego podatku.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Anna Wojda

Gazeta Prawna Nr 30/2007 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy] z dnia 2007-02-12
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK