| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować formularz PIT-40

Jak przygotować formularz PIT-40

Do końca lutego zakłady pracy, przedsiębiorcy oraz inni płatnicy powinni przygotować roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w ubiegłym roku. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PIT-40.

Jakie dochody powinni uwzględnić płatnicy, wypełniając PIT-40? Co ma zrobić płatnik, jeśli po wypełnieniu PIT-40 okaże się, że do podatku trzeba dopłacić?
Roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40 może być dokonane m.in. przez zakład pracy, podmioty dokonujące wypłaty emerytur i rent z zagranicy, jednostki organizacyjne uczelni, placówek naukowych, areszty śledcze. Podatnik powinien w tym celu złożyć płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następnego roku oświadczenie na formularzu PIT-12. Ustawa PIT przyjmuje fikcję prawną, iż takie oświadczenie oznacza, że podatnik: poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów (z wyjątkiem np. dochodów z dywidend, odsetek, ze zbycia udziałów lub akcji, ze zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia), nie korzysta z odliczeń (z wyjątkiem składek społecznych, zdrowotnych oraz z tytułu zwrotów nienależnie pobranych świadczeń), nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem, nie zmniejsza podatku o 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie ma obowiązku doliczenia do podatku lub dochodu kwot uprzednio odliczonych (z jednym wyjątkiem). Roczne obliczenie podatku nie może być dokonane, jeśli pracownik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową. Ostatnia zmiana PIT wprowadza taką możliwość, ale dopiero w rocznym rozliczeniu za 2007 rok. Również obliczenie podatku za 2007 rok będzie możliwe w razie korzystania z odliczenia 1 proc. podatku. Obecnie nie jest to możliwe. Według zasad mających zastosowanie do dochodów za 2006 rok przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku płatnik: uwzględnia pracownicze koszty, odlicza od dochodu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, na wniosek podatnika odlicza od dochodu zwrócone płatnikowi świadczenia, które zostały nienależnie pobrane - jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek, odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, dolicza do podatku otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Istotne jest, że podatek wynikający z obliczenia rocznego przez płatnika jest podatkiem dochodowym należnym od podatnika za dany rok, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję określającą inną wysokość zobowiązania w podatku dochodowym. Zaległość w podatku będzie ciążyła w takim przypadku na płatniku, gdyż decyzja podatkowa będzie formą korekty deklaracji PIT-40, złożonej przez płatnika.
Ewentualna niedopłata podatku wynikająca z PIT-40 (nadwyżka podatku nad potrąconymi zaliczkami) jest pobierana z dochodu podatnika za marzec roku następnego. Różnicę tę, na wniosek podatnika, można pobierać z dochodu za kwiecień. Jeżeli z obliczenia rocznego wynika natomiast nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, zwraca się ją podatnikowi w gotówce.
Należy pamiętać, że złożenie PIT-40 nie pozbawia podatnika możliwości złożenia PIT-37, jeśli zechciałby on skorzystać z ulg podatkowych, których płatnik nie może uwzględnić. Jeśli byłoby złożone zeznanie PIT-37, to podatnik mógłby je korygować jeszcze przez 5 lat.
Podstawa prawna:
- Art. 37 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Marek Koliński, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK