| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować formularz PIT-40

Jak przygotować formularz PIT-40

Do końca lutego zakłady pracy, przedsiębiorcy oraz inni płatnicy powinni przygotować roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w ubiegłym roku. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PIT-40.

Co mają zrobić podatnicy, którzy złożyli PIT-12, ale płatnik odmówił im sporządzenia PIT-40 twierdząc, że nie pracowali u niego przez cały rok (pracownik zatrudniony był np. od 15 stycznia 2006 r.)?
Jeśli oświadczenie dotarło w terminie, zakład pracy nie może uchylić się od obowiązku przygotowania zeznania rocznego za pracownika, choć są pewne wyjątki. W przypadku gdy pracownik spóźnił się ze złożeniem PIT-12, dokonanie rozliczenia podatku za rok poprzedni przez zakład pracy zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy - termin na złożenie PIT-12 jest terminem nieprzekraczalnym i nie podlega przywróceniu. W takiej sytuacji pracownik będzie musiał złożyć zeznanie samodzielnie, a pracodawca wystawi mu informację PIT-11/8B.
Pracownik może upoważnić swój zakład pracy do przygotowania PIT-40 tylko, jeśli nie miał innych dochodów poza dochodami uzyskami w zeszłym roku w tym zakładzie pracy (wyjątek stanowią dochody opodatkowane ryczałtowo oraz zyski giełdowe), nie korzysta z odliczeń ani nie będzie korzystał z preferencyjnego wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem, nie ma także żadnych doliczeń do podatku. Zdarza się, że składając oświadczenie pracownik zaznaczy na wniosku, że nie spełnia któregoś z warunków. Wówczas pracodawca powinien odmówić przygotowania zeznania. Należy podkreślić, że pracodawca przyjmując wspomniane oświadczenie pracownika nie ma obowiązku weryfikacji jego prawdziwości. Jeśli więc oświadczenie pracownika okazałoby się później nieprawdziwe, bo np. osiągał on inne dochody poza danym zakładem pracy, odpowiedzialność za fałszywe oświadczenie poniesie pracownik.
Mimo złożenia PIT-12 w terminie, z odmową przygotowania rozliczenia rocznego przez zakład pracy może spotkać się również osoba, która w nowym roku nie jest już pracownikiem w tym zakładzie pracy lub przestała nim być przed przygotowaniem zeznania. Mechanizm poboru podatku wynikającego z rozliczenia PIT-40 zakłada, że w przypadku konieczności dopłaty podatku płatnik potrąca różnicę z dochodu za marzec, a w przypadku gdy dana osoba już w nowym roku podatkowym nie pracuje lub kończy pracę przed marcem, dokonanie takiego potrącenia byłoby z oczywistych względów niemożliwe. W takim przypadku płatnik powinien sporządzić informację PIT- 11/8B i przekazać ją zarówno podatnikowi, jak i właściwemu urzędowi skarbowego do końca lutego 2007 r. Podatnik musi wówczas złożyć zeznanie samodzielnie.
Zeznanie PIT-40 przygotowane przez pracodawcę jest równoznaczne w skutkach z zeznaniem podatkowym, jakie pracownik składałby samodzielnie. Podatek obliczony przez pracodawcę jest traktowany jak podatek należny od pracownika za poprzedni rok podatkowy. Istotną różnicą jest jednak termin złożenia takiego zeznania. PIT-40 musi być przygotowany przez pracodawcę do końca lutego 2006 r., a w przypadku samodzielnego rozliczenia czas na złożenie zeznania jest dłuższy o dwa miesiące.
Odpowiedzialność pracodawcy w związku z PIT-40 dotyczy przygotowania prawidłowego rozliczenia podatku rocznego, terminowego złożenie deklaracji za podatnika, pobrania i odprowadzenia podatku w terminie oraz prawidłowego rozliczenia nadpłaty. Za poprawność i terminowość rozliczenia płatnik odpowiada całym swoim majątkiem. Zatem w przypadku popełnienia błędu rachunkowego lub nieuwzględnienia czy też zawyżenia dochodów pracownika, konsekwencje spadną na pracodawcę, któremu grożą za to konsekwencje karne skarbowe.
Podstawa prawna:
- Art. 37 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Anna Misiak, ekspert z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK