| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować formularz PIT-40

Jak przygotować formularz PIT-40

Do końca lutego zakłady pracy, przedsiębiorcy oraz inni płatnicy powinni przygotować roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w ubiegłym roku. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PIT-40.

Co może zrobić podatnik, który nie otrzyma do końca lutego druku PIT-40, mimo że złożył oświadczenie na formularzu PIT-12. Czy za nieprzygotowanie PIT-40 płatnikowi grożą sankcje?
Zasadniczym warunkiem dokonania przez płatnika (pracodawcę) rocznego obliczenia podatku jest złożenie płatnikowi przez podatnika oświadczenia PIT-12. Jest ono skuteczne wówczas, gdy podatnik złoży je przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Przekroczenie tego terminu sprawia, że podatnik nie może zobowiązać płatnika do sporządzenia rocznego obliczenia podatku. Natomiast złożenie przez podatnika oświadczenia we właściwym czasie zwalnia go z obowiązku samodzielnego rozliczenia się z fiskusem, gdyż takie oświadczenie traktuje się na równi z zeznaniem podatkowym. Aczkolwiek podatnik, który nie ma obowiązku składania zeznania rocznego, ma prawo to uczynić. Należy zaznaczyć, że w przypadku złożenia płatnikowi oświadczenia PIT-12 złożenie zeznania rocznego jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem.
W sytuacji złożenia przez podatnika oświadczenia we właściwym terminie, nie jest on zobowiązany do składania zeznania rocznego, nawet wówczas gdy płatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie sporządził rocznego obliczenia podatku. W przypadku, gdy pobór podatku dochodowego odbywa się za pośrednictwem płatnika, to płatnik - stosownie do art. 30 Ordynacji podatkowej - odpowiada całym swoim majątkiem za podatek niepobrany od podatnika lub pobrany w kwocie niższej od należnej, chyba że nastąpiło to z winy podatnika. Płatnik odpowiada również za niewpłacenie w terminie pobranego podatku. Należy dodać, że odpowiedzialność płatnika wyłącza odpowiedzialność podatnika. W wypadkach stwierdzenia faktu niepobrania lub niewpłacenia podatku przez płatnika organ podatkowy właściwy miejscowo według siedziby płatnika wydaje decyzję stwierdzającą wysokość podatku niepobranego lub niewpłaconego i wzywa go do wpłacenia tej kwoty w określonym terminie.
W przypadku niezłożenia przez płatnika rocznego obliczenia podatku za podatnika PIT-40 należy rozważyć możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej zarówno podatnika, jak i płatnika. Złożenie płatnikowi PIT-12 przez podatnika jest traktowane na równi ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego PIT-37. Tym samym w przypadku niezłożenia przez płatnika w ustawowym terminie PIT-40 podatnik nie może ponosić odpowiedzialności karnej skarbowej. Na taką dolegliwość może narazić się natomiast płatnik, albowiem przepis art. 79 par. 2 kodeksu karnego skarbowego przewiduje karalność takiego zaniechania. O tym, że PIT-40 należy traktować jako deklarację w rozumieniu przepisu 79 par. 2 kodeksu karnego skarbowego świadczy odesłanie wprost poprzez treść art. 53 par. 30 kodeksu do Ordynacji podatkowej. W konsekwencji niezłożenie jej w terminie może spowodować karalność płatnika jak za wykroczenie skarbowe.
Zwykle w tego typu sprawach urzędy skarbowe proponują sprawcy jako karę grzywnę w trybie postępowania mandatowego (jej wysokość może wahać się w granicach od jednej dziesiątej do podwójnej wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia). Wskazać należy, iż karalność takiego zaniechania płatnika została wprowadzona z dniem 17 grudnia 2005 r. Przed tym dniem, zapewne z uwagi na niedopatrzenie ustawodawcy, kodeks karny skarbowy nie przewidywał odpowiedzialności za takie zaniechanie.
Podstawa prawna:
- Art. 79 par. 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm.).

Mariusz Orliński, ekspert ds. karnych skarbowych z kancelarii adwokatów i radców prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy zrzeszonej w Consortio Lex

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK