| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe ciążą nie tylko na podatnikach. Mają je także płatnicy. Płatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu. Zatem główną powinnością płatników jest obliczanie, pobór i zapłata podatków. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane przez płatników pytania, w zakresie ich obowiązków, i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Nie zawsze można skorygować wystawione deklaracje
Płatnicy nie zawsze mogą korygować wystawione informacje PIT-4 i PIT-11. Podatnik będzie mógł pomniejszyć swój bieżący dochód o kwotę zwróconego byłemu pracodawcy świadczenia, ale dopiero w swoim rocznym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dokonał zwrotu. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu z 19 października 2006 r., nr US.PD-II-415/1/31/2006.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Pracownik publicznego gminnego gimnazjum otrzymał we wrześniu 2004 r. zasiłek na zagospodarowanie, od którego pracodawca pobrał i odprowadził do urzędu skarbowego należną zaliczkę na podatek dochodowy oraz odprowadził za pracownika składki na ubezpieczenie społeczne. We wrześniu 2005 r. jednostka uległa reorganizacji. W listopadzie 2005 r. pracownik rozwiązał umowę o pracę, a w marcu 2006 r. zwrócił w kwocie netto otrzymany zasiłek na zagospodarowanie. Czy nowy pracodawca może złożyć korekty dokumentów za okres prowadzenia działalności przez poprzedniego płatnika i czy należy korygować PIT-4 i PIT-11?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką). Jednak zasada ta nie będzie miała zastosowania, gdyż stosunek pracy ze wspomnianym pracownikiem został rozwiązany. Podlegające opodatkowaniu PIT świadczenia pieniężne ze stosunku pracy, wypłacone pracownikowi we wrześniu 2004 r., stanowiły jego przychód w 2004 roku, w związku z czym płatnik był zobowiązany do złożenia deklaracji (PIT-4) oraz następnie, po zakończeniu roku, informacji PIT-11/8B za 2004 rok. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, nie może mieć wpływu na informację wystawioną pracownikowi za rok 2004, gdyż przychód wykazany w informacji PIT-11 za ten rok obejmował przychody faktycznie osiągnięte przez podatnika w tym roku podatkowym.
Oznacza to, że przepisy prawa podatkowego nie przewidują w opisanym przypadku możliwości korygowania deklaracji PIT-4 oraz informacji PIT-11.
OPINIA
Grzegorz Ogórek, konsultant do spraw PIT, PricewaterhouseCoopers
Zwrot nienależnie otrzymanego świadczenia może przysparzać wielu problemów związanych z jego późniejszym rozliczeniem podatkowym. Specyficzny problem praktyczny może stanowić zwrot takiego świadczenia w innym roku niż ten, w którym podatnik je otrzymał i dodatkowo, jeżeli świadczenie jest zwracane byłemu pracodawcy podatnika. W takich przypadkach były pracodawca nie ma podstaw do korygowania deklaracji podatkowych (PIT-4) i informacji (PIT-11) z lat poprzednich, jak również podatnik nie ma podstaw do złożenia korekty swojego rocznego zeznania podatkowego. Rozliczenie zwrotu powinno nastąpić w trybie przewidzianym w art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem podatnik będzie mógł pomniejszyć swój bieżący dochód o kwotę zwróconego świadczenia, ale dopiero w swoim rocznym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym dokonał zwrotu. Podatnik odlicza od swojego dochodu całe świadczenie, tj. w kwocie uwzględniającej również pobrany podatek dochodowy, dlatego też dokonując zwrotu świadczenia swojemu byłemu pracodawcy podatnik powinien dokonać go w kwocie brutto, czyli wraz z kwotą pobranej zaliczki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK