| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe ciążą nie tylko na podatnikach. Mają je także płatnicy. Płatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu. Zatem główną powinnością płatników jest obliczanie, pobór i zapłata podatków. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane przez płatników pytania, w zakresie ich obowiązków, i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Płatnik nie informuje o świadczeniach zwolnionych
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym wypłacane uczniom na podstawie przepisów o systemie oświaty są zwolnione z opodatkowania i w związku z tym płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji PIT-8S. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 listopada 2006 r., nr PO V/415-28/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Urząd miejski na podstawie art. 90c ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) przyznaje świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym, tj. stypendia szkolne i zasiłki szkolne. Czy płatnik ma obowiązek sporządzania informacji PIT-8S o wypłacanych uczniom świadczeniach?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznawane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, prawa o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Artykuł 90c ust. 2 ustawy o systemie oświaty stanowi, że świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są: stypendia szkolne i zasiłki szkolne.
Zatem wypłacana pomoc materialna dla uczniów o charakterze stypendium podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT.
W tej sytuacji płatnik nie ma obowiązku sporządzenia informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S, gdyż art. 35 ust. 10 ustawy o PIT określający obowiązek sporządzenia takiej informacji dotyczy wyłącznie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Również płatnik w wymienionych przypadkach nie powinien żądać oświadczenia według ustalonego wzoru PIT-2C od osób otrzymujących stypendia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT, które zwolnione są w całości z podatku.
OPINIA
PaweŁ Szymański, doradca podatkowy, Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe
Z punktu widzenia zapewnienia prawidłowej realizacji obowiązków płatnika istotne jest sprawdzenie, czy z tytułu dokonywanej płatności istnieje obowiązek złożenia informacji o wysokości wypłaty. Dotyczy to również stypendiów zwolnionych z opodatkowania. Na gruncie ustawy o PIT można rozróżnić przede wszystkim stypendia naukowe oraz tzw. stypendia socjalne. Stypendia socjalne związane są z pomocą materialną dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni. Tego rodzaju świadczenia są zwolnione z podatku dochodowego bezpośrednio na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT w odróżnieniu do innych kategorii stypendiów. Dlatego też, w mojej ocenie, organ podatkowy prawidłowo uznał, że w przypadku stypendiów stanowiących pomoc materialną nie ma obowiązku złożenia informacji o wypłaconym stypendium PIT-8S. Prawidłowe jest również stanowisko, że w takiej sytuacji nie istnieje obowiązek żądania oświadczenia PIT-2C od osób otrzymujących stypendia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK