| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe ciążą nie tylko na podatnikach. Mają je także płatnicy. Płatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu. Zatem główną powinnością płatników jest obliczanie, pobór i zapłata podatków. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane przez płatników pytania, w zakresie ich obowiązków, i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Spółka polska nie odpowiada za wypłaty udziałowca
Na spółce polskiej zatrudniającej pracowników, którzy otrzymują akcje, ale od spółki zagranicznej będącej udziałowcem spółki polskiej nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z ustawy o PIT. - Postanowienie naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 6 grudnia 2006 r., nr 1472/DPC/415-97/06/PK.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Pracownicy spółki biorą udział w programie motywacyjnym, polegającym na przyznaniu opcji na zakup akcji spółki zagranicznej oraz na zobowiązaniu się do nieodpłatnego przekazania tym osobom akcji tej spółki zagranicznej. Program jest prowadzony przez spółkę zagraniczną, która jest udziałowcem spółki polskiej. Czy na spółce polskiej ciążą obowiązki płatnika, w przypadku gdy jej spółka-matka przekazuje pracownikom spółki świadczenia?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Ze względu na fakt, że podatnicy są pracownikami spółki, to wszelkie dochody przez nich otrzymywane od spółki stanowić będą co do zasady przychody ze stosunku pracy. Obowiązki płatnika w zakresie przychodów ze stosunku pracy reguluje art. 31 ustawy o PIT, który stanowi, że warunkiem istnienia obowiązków płatnika dla określonego podmiotu jest fakt dokonywania świadczeń przez ten podmiot na rzecz osób będących pracownikami tego podmiotu. W omawianym przypadku na spółce mogłyby więc ciążyć obowiązki płatnika jedynie w sytuacji, gdyby to ona przekazywała świadczenia w ramach programu. Jednak podmiotem przekazującym wskazane świadczenia jest podmiot zagraniczny.
Zatem w przypadku świadczeń przekazywanych przez podmiot trzeci na rzecz pracowników spółki nie będą na spółce ciążyć obowiązki płatnika wynikające z ustawy o PIT.
OPINIA
Ewa Flor, doradca podatkowy, menedżer, BDO Numerica
W komentowanym postanowieniu urząd odniósł się do zagadnienia obowiązków płatnika, w przypadku gdy pewne świadczenia przekazywane są pracownikom przez podmiot trzeci. Słusznie zauważył, że obowiązki płatnika (pracodawcy) powstają tylko i wyłącznie w związku z przychodami pracowników ze stosunku pracy. Natomiast przychodami ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty, a także świadczenia o charakterze rzeczowym oraz świadczenia nieodpłatne lub częściowo odpłatne uzyskane przez pracownika od pracodawcy w związku z istniejącym stosunkiem pracy. Jeżeli zatem przyznane opcje na zakup akcji oraz nieodpłatne akcje przekazywane są przez podmiot będący odrębnym podmiotem gospodarczym od przedsiębiorcy zatrudniającego tych pracowników, to nie stanowią one przychodów wynikających ze stosunku pracy. Co więcej, zgodnie z przepisami ani opcje, ani darmowe akcje w ogóle nie stanowią przychodu podatkowego w chwili ich otrzymania. A zatem żaden podmiot nie ma w przedmiotowej sprawie obowiązków związanych z jego rolą jako płatnika.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK