| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Cena pierwszej sprzedaży
Przepisy celne, pod pewnymi warunkami, pozwalają na zredukowanie wartości celnej opartej na cenie transakcyjnej przywożonych towarów, jeśli ostateczną sprzedaż importerowi poprzedzało wiele innych transakcji. W takim przypadku podstawą do określenia wartości celnej może być cena inna niż ta, po której importer nabył towar. Pod uwagę będzie mogła być brana, w takich przypadkach, cena sprzedaży ustalona w relacjach pomiędzy producentem towaru a pierwszym z jego odbiorców. To oznacza, że importer nie musi płacić cła od zysków zagranicznych pośredników.
Ustalanie wartości celnej
Reguły ustalania wartości celnej mają znaczenie nie tylko dla ustalania wartości celnej importowanych towarów, w przypadku gdy są obarczone celną stawką specyficzną, lecz również m.in. wtedy, gdy podlegają mieszanym stawkom celnym, kontyngentom celnym określającym dostępną kwotę w oparciu o wartość towarów, czy też gdy stosowane są reguły pochodzenia powołujące się na kryterium minimalnego wzrostu wartości. Ponadto wartość celna jest również podstawą do kalkulacji importowego VAT, przy czym do podstawy wymiaru VAT są włączane należności celne akcyzowe oraz pozostałe podatki i koszty poniesione do miejsca przeznaczenia towaru.
Wartość celna jest, co do zasady ustalana na bazie wartości transakcyjnej rozumianej jako cena faktycznie zapłacona lub należna za przywiezione towary, jeśli zostały sprzedane w celu eksportu na terytorium UE, pod warunkiem że nie istnieją żadne ograniczenia ani warunki prowadzące do odrzucenia takiej wartości transakcyjnej, ponadto skorygowanej o określone kwoty doliczane do ceny i od niej odliczane.
Kalkulacja wartości celnej
Do wartości transakcyjnej dolicza się prowizje (z wyjątkiem tej od zakupu); koszty pojemników i opakowań; koszty wcześniejszych świadczeń ze strony kupującego, dostarczanych bezpłatnie lub po obniżonych kosztach; opłaty licencyjne odnoszące się do danych towarów; przychody z późniejszej odsprzedaży, przekazania lub wykorzystania przywiezionych towarów, które przypadają sprzedającemu; koszty transportu, ubezpieczenia, załadunku oraz koszty manipulacyjne do miejsca wprowadzenia na obszar celny UE.
Od tak skalkulowanej wartości można jednak odliczyć, pod warunkiem że są wyodrębnione, koszty transportu od miejsca ich sprowadzenia na obszar celny UE do miejsca ich przeznaczenia; koszty budowy, instalacji, montażu, obsługi lub pomocy technicznej, jeśli prace te są wykonywane po przywozie; koszty prawa do kopiowania towarów wwiezionych do UE; koszty odsetek w ramach umowy o finansowanie, jeśli stopa procentowa nie przekracza zwyczajowych wartości; prowizję od zakupu; podatek obrotowy w przywozie i podatki akcyzowe oraz koszty składowania i utrzymywania towarów, gdy są składowane czasowo, są objęte procedurą składu celnego lub znajdują się w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym oraz cło w przywozie.
W przypadkach gdy cena ta nie może być ustalona w powyższy sposób, stosuje się, kolejno, następujące metody ustalania wartości:
- metodę wartość transakcyjnej towarów identycznych,
- wartości transakcyjnej towarów podobnych,
- wartości opartej na cenie jednostkowej,
- wartości kalkulowanej (rozumianej jako koszty powiększone o zysk i koszty ogólne oraz koszty transportu),
- w oparciu o dane dotyczące wartości celnej dostępne w UE.
Wartość transakcyjna dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi może być stosowana tylko wtedy, gdy powiązanie to nie miało wpływu na cenę. Brak tego rodzaju wpływu należy udokumentować, przedstawiając odpowiednie wartości porównawcze. Jednakże, jeśli organ celny będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, co do wpływu powiązania między podmiotami na daną cenę transakcyjną przez nie kształtowaną, trzeba będzie zastosować metody zastępcze kalkulacji wartości celnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK